Hologram baskı tekniğinin incelenmesi
Investigation of the hologram printing technology
- Tez No: 78328
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ÇETİN ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matbaacılık, Education and Training, Typography
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Hologram, uygun ışıklandırma şartları altında bakıldığında cisimlerin, gerçek dünya da olduğu gibi değişik açılardan görülebileceği üç boyutlu görüntüsünden ibarettir. Holografi ise üç boyutlu görsel bilginin kaydedilmesi, depolanması ve tekrar gözlenebilmesini sağlayan işlemler dizisidir. Bölüm 1'de holografi genel olarak açıklanmış ve fotografi ile karşılaştın İm ıştır. Bölüm 2'de holografinin fiziksel olarak nasıl meydana geldiğini açıklamak için gerekli olan girişim ve kırınım konuları hakkında bilgi verilmiştir. Bölüm 3'de holografi için en uygun ışık kaynağı olan lazer anlatılmıştır. Burada lazer'in prensibi ve özelliklerinden bahsedilmiştir. Bölüm 4'de temel hologramın meydana gelişi, holografinin Denis Gabor tarafından bulunuşundan ve günümüze kadar ki gelişmeleri anlatılmıştır. Bölüm 5'de hologram türleri açıklanmıştır. Bölüm 6'da genel olarak hologram yapım aşamalarının neler olduğu anlatılmıştır. Bölüm 7'de bir hologram yapımının baştan sona nasıl gerçekleştiği, baskı aşamasına kadar anlatılmıştır. Burada, grafik ve film çalışması ; hologram filmleri ve fotoresist ; hologram çekim aşamalarının nasıl meydana geldiği anlatılmıştır. Bölüm 8'de hologram basımı için gerekli olan makinalar ; baskının nasıl gerçekleştiği; baskıda dikkat edilecek hususlar anlatılmış ve baskı sonrası işlemlerden de bahsedilmiştir. Bölüm 9'da hologramın niye kullanıldığı, IHMA (Uluslararası Hologram İmalatçılar Birliği )' nın önemi ve hologramın kullanım alanlarından bahsedilmiştir. Bölüm 10'da ise bu tezin sonuçları ve hologram basımı için dikkat edilecek hususlar anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF THE HOLOGRAM PRINTING TECHNOLOGY A hologram is special picture of the materials which can be seen in three dimension al space under the suitable light conditions as in the real world. Holography is the series of processes which enable us to record to store and to be reobserved this three dimensional visual information. In section 1, the holography has been explained in general aspect and compared with the photography. In section 2, interference concept and refraction concept and which are required to explain the phyical occurence of holograpy, have been investigated. In section 3, the laser which is the most suitable light source for holograpy, has been mentioned. In this section, the principle and properties of laser have been mentioned. In section 4, the development of holography from Denis Gabor to the present time, who is the builder of holography, the occurence of the basic hologram have been explained. In section 5, the types of holography have been explained. In section 6, the preparation steps of a hologram have been given. In section 7, the preparation steps of a hologram from the starting stage till the prin ting stage have been explained. In section 8, the machines required for printing the hologram, how the printing is made, the printing rules and the processes after printing have been explained. In section 9, why the hologram is used, the importance of IHMA (International Hologram Manufactures Assocation ) and application areas or purposes have been explained. In section 10, the results which are obtained from this study and the printing rules of a hologram have been explained. Ill