Yaygın fiğ (Vicia sativa L.) ve tek yıllık çimin (Lolium multiflorum L.) farklı karışım oranlarının ot verimi ve kalitesi üzerine etkisi ve yabancı ot populasyonunu baskılama potansiyeli
Effects of different mixture rate of (Vicia sativa L.) and ryegrass (Lolium multiflorum L.) on forage production and quality and potential of weed suppression
  1. Tez No: 783299
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE SERAP KIZIL AYDEMİR, DOÇ. DR. KORAY KAÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma, Yaygın Fiğ (Vicia sativa) ve Tek yıllık çimin (Lolium multiflorum L.) farklı karışım oranlarının farklı lokasyonlarda denenerek verim ve kalite özelliklerini belirlemek ve karışım oranlarının yabancı ot baskılanmasında etkilerinin ölçülmesi amacıyla kurulmuş olup denemelerde Aneto yaygın fiğ ve Trinova tek yıllık çim çeşitleri kullanılmıştır. Deneme Manisa/Beydere ve Ankara /Yenikent lokasyonlarında tesadüf blokları deneme desenine göre 2021-2022 vejetasyon döneminde yürütülmüştür. Çalışma sonunda, en yüksek yaş ot verimi Manisa lokasyonundan 3324.4 kg/da değeri ile %90 YF / %10 TYÇ karışımından elde edilmiştir. En düşük yaş ot verimi ise Ankara lokasyonundan 1290.0 kg/da değeri ile %90 YF / %10 TYÇ karışımından elde edilmiştir. Bununla birlikte, en yüksek kuru ot verimi Manisa lokasyonundan 650.5 kg/da değeri ile %90 YF / %10 TYÇ karışımından elde edilmiştir. En düşük kuru ot verimi ise Ankara lokasyonundan 265.9 kg/da değeri ile %80 YF / %20 TYÇ karışımından elde edilmiştir. En yüksek ham protein oranı ise Manisa lokasyonundan %20.4 değeri ile %100 YF karışımından elde edilmiştir. En düşük ham protein oranı Ankara lokasyonundan %11.1 değeri ile %100 TYÇ karışımından elde edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda karışım olarak ekilen baklagil ve buğdaygil yem bitkilerinin, karasal ve sahil bölgelerinde karışım olarak ekilmelerinin, verim ve kalite bakımından yalın olarak ekilen hallerinden daha iyi oldukları. Hatta karışım olarak ekilen yem bitkilerinin yalın olarak ekilen baklagillerden yatmaya daha dayanıklı olduklarından verim ve kalite olarak daha avantajlı oldukları tespit edilmiştir. Ayrıca, yabancı otu en çok baskılayan karışım oranının %70 YF/ %30 TYÇkarışımı, en az baskılayan ise %100 YF karışımı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was established in order to determine the yield and quality characteristics of common vetch and ryegrass by testing different mixture ratios in different locations and to measure the effects of mixing ratios on weed suppression. Aneto common vetch and Trinova ryegrass cultivars were used in the trials. The experiment was carried out in the locations of Manisa/Beydere and Ankara/Yenikent in the vegetation period of 2021-2022 according to the randomized blocks trial design. At the end of the study, the highest green forage yield was obtained from the mixture of 90% YF / 10% TYÇ with a value of 3324.4 kg/da at the Manisa location. The lowest green forage yield was obtained from the Ankara location with a value of 1290.0 kg/da from a mixture of 90% YF / 10% TYÇ. However, the highest hay yield was obtained from the mixture of 90% YF / 10% TYÇ with 650.5 kg/da value from Manisa location. The lowest hay yield was obtained from the mixture of 80% YF / 20% TYÇ with a value of 265.9 kg/da from Ankara location. The highest crude protein ratio was obtained from the 100% YF mixture with a value of 20.4% from the Manisa location. The lowest crude protein ratio was obtained from the Ankara location with a value of 11.1% from the 100% TYÇ mixture. As a result of this study, it was found that the legume and grass forage crops planted as a mixture were better for in terrestrial and coastal regions in terms of yield and quality compared to püre stand growing. In fact, it has been determined that forage crops planted as a mixture are more advantageous in terms of yield and quality since they are more resistant to lodging than pure legume stands. In addition, it was determined that the mixture ratio that the most suppressing the weed development was 70% YF/30% TYC mixture while the least one was sole cropYF.