Türkiye'deki Vipera anatolica anatolica ve Vipera anatolica senliki alttürlerine ait yılanların zehirlerinin sitotoksik, anti-anjiyojenik ve apoptotik etkilerinin araştırılması
Investigation of cytotoxic, anti-angiogenic and apoptotic effects of venom of snakes belonging to Vipera anatolica anatolica and Vipera anatolica senliki species in Turkey
- Tez No: 783300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARİKA ATMACA İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Yılan zehirleri, çeşitli biyokimyasal aktivitelere sahip biyoaktif proteinler ve peptitlerin karışımlarıdır. Ülkemizde yaygın olarak bulunan zehirli yılanlar Viperidae familyası üyeleridir. Bu familyaya ait bazı türlerin zehir proteinlerinin elektroforetik yöntemlerle protein içerikleri araştırılmıştır ancak etki mekanizmalarına dair detaylı araştırmalar yapılmamıştır. Yılan zehirleri içerdikleri toksinlerin güçlü biyolojik aktivitesi nedeniyle potansiyel olarak değerli terapötik bileşiklerin kaynağını temsil etmektedirler. Bu tez çalışması ile ülkemizde zehirli yılanların oluşturduğu Viperidae familyası üyelerinden Vipera anatolica türüne ait Vipera anatolica anatolica (VAA) ve Vipera anatolica senliki (VAS) alttürlerinden elde edilen zehirlerin sitotoksik, anti-anjiyojenik ve apoptotik etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. VAA ve VAS türlerine ait zehirler Antalya ili ve çevresinde arazi koşullarında toplanmış ve +4℃'de Eppendorf tüplerinde laboratuvar ortamında liyofilize edildi. Protein konsantrasyonu tayini Bradford yöntemiyle yapıldı. Sitotoksik etkiyi belirlemek için MTT yöntemi kullanıldı. Hücrelerin %50'sini öldüren konsantrasyon (IC50) değerleri, CalcuSyn programı kullanılarak hesaplandı. Apoptotik hücreler, Annexin V Apoptoz Tespit Kiti kullanılarak akış sitometrisinde belirlendi. Anti-anjiyogenik etkiyi araştırmak için hücre migrasyon miktarını tespit eden yara tamiri yöntemi kullanıldı. VAA ve VAS zehirlerinin protein miktarları sırasıyla 124.6±0.4 mg/mL ve 141.8±1.2 mg/mL olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Snake venoms are mixtures of bioactive proteins and peptides with various biochemical activities. Venomous snakes commonly found in our country are members of the Viperidae family. The protein contents of some species belonging to this family have been investigated by electrophoretic methods, but detailed studies on their mechanism of action have not been carried out. Snake venoms represent a source of potentially valuable therapeutic compounds due to the potent biological activity of the toxins they contain. In this thesis thesis, the cytotoxic, anti-angiogenic and apoptotic effects of Vipera anatolica anatolica (VAA) and Vipera anatolica senliki (VAS) venoms belonging to the Vipera anatolica species, were investigated. Venoms belonging to VAA and VAS species were collected in field conditions in Antalya province and its surroundings and lyophilized in Eppendorf tubes at +4℃ to the laboratory environment. Protein concentration determination was made by the Bradford method. The MTT method was used to determine the cytotoxic effect. The concentration (IC50) values that killed 50% of the cells were calculated using the CalcuSyn program. Apoptotic cells were determined in flow cytometry using the Annexin V Apoptosis Detection Kit. The scratch assay method, which detects the amount of cell migration, was used to investigate the anti-angiogenic effect. Protein amounts of VAA and VAS poisons were determined as 124.6±0.4 mg/mL and 141.8±1.2 mg/mL, respectively.