Fabrication and characterization of silk sericin based composite films for biomedical applications
Biyomedikal uygulamalar için serisin bazli kompozit filmlerin üretimi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 783304
  2. Yazar: ALPER HALİLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BATUR ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Metalurji Mühendisliği, Bioengineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
İpek Serisin (SS), ipeği oluşturan iki ana proteinden biridir ancak ipek endüstrisinde genellikle atık olarak görülmektedir. Serisin son zamanlarda, çeşitli fonksiyonel grupları ve değişken amino asit bileşimi nedeniyle biyomedikal alanda ilgi görmeye başlamıştır. Serisinin fiziksel ve kimyasal özellikleri, farklı ajanların dahil edilmesiyle biyomedikal uygulamalar için ayarlanabilir. Ancak kırılganlığı, düşük mekanik özellikleri ve bakteri büyümesini kendi başına engellemede yetersiz kalışı bu tür alanlarda kullanımını kısıtlamaktadır. Bu çalışmada serisin ipek kozasından yüksek sıcaklık ve basınç yöntemi kullanılarak ayrılmıştır. Elde edilen serisin kompozit filmler üretmek amacıyla çeşitli ajanlarla birleştirilmiştir. Bu ajanlardan gliserol serisinin kırılganlık sorunu çözmek amacıyla plastikleştirici olarak kullanılırken mekanik dayanımı ve antibakteriyel özelliklerini geliştirmek için grafen oksit (GO) ve Sr ve Zn katkılı biyoaktif cam (BG) ile kombine edilmiştir. Serisin bazlı filmlerin SEM görüntüleri takviye parçacıkların topaklanma olmadan homojen bir şekilde dağıldığını göstermiştir. Filmlerin degradasyonun erken aşamalarında sistemden ayrılan gliserol sebebiyle ağırlıkalrının yaklaşık %35ini kaybettikleri ortaya konulmuştur. Filmlerin 1xPBS içerisinde yaklaşık %85-105 şişme göstermesi iyi bir su tutma özellikleri olduğunu gösterir. Ek olarak, serisin bazlı filmlerin Young's modülüsleri 16.7±0.9 MPa değerinden %1 GO ve %7 BG eklenen filmlerde sırasıyla 19.25±1.9 MPa ve 22.4±0.6 MPa seviyelerine kadar çıktığı görülmüştür. Ayrıca, serisin film ekstraktlarının L929 fibroblast hücreleri ile etkileşimlerinde bir toksisite göstermedikleri, hücrelerin 7 güne kadar başarılı bir şekilde canlılıklarını koruyup çoğaldıkları in vitro hücre kültürü testlerinde görülmüştür. Her iki katkı malzemesinin de (GO ve BG) gram pozitif Staphylococcus aureus (S. aureus) ve gram negative Escherichia coli (E. coli) bakterilere karşı kompozisyona bağlı olarak antibakteriyel etki gösterdiği gözlemlenmiştir. Sonuç olarak ipek serisin bazlı kompozit filmlerin biyomedikal uygulamalar için gelecek vadeden adaylar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Silk Sericin (SS) is one of the two major proteins in silk fiber and it is discarded as a waste in the silk industry. Recently, sericin captured attention in the biomedical field due to its variable amino acid composition and diverse functional groups. The physical and chemical properties of silk sericin can be adjusted via incorporation of different secondary phase additives for biomedical applications. However, brittle nature, low mechanical properties, and inability to avoid bacterial growth by itself limits its use in such areas. In this study, high temperature and pressure method is used to extract sericin from silk cocoons. To fabricate sericin based composite films, extracted sericin is combined with different agents, namely glycerol to overcome the brittle characteristics, as well as Sr and Zn incorporated bioactive glass (BG) particles and graphene oxide (GO) to provide mechanical durability and antibacterial properties. SEM images of the sericin based composite films showed that reinforcements were homogenously distributed throughout the films without any agglomeration. Thermogravimetric analysis showed that nearly 35% of the initial mass of the sericin films were lost during the early stages of degradation, which was correlated with glycerol diffusing out the system. Moreover, approximately 85-105 % swelling was observed upon soaking sericin films in 1xPBS, which indicated their good water retention ability. The Young's modulus values of silk sericin based films increased from 16.7±0.9 MPa up to 19.3±1.9 MPa and 22.4±0.6 MPa upon 1% GO and 7% BG addition, respectively. When L929 fibroblast cells were treated with extracts of silk sericin films, no toxicity was observed and cellular viability was promoted up to 7 days of culture in vitro. Both reinforcement materials (GO and BG) exhibited antibacterial activity against gram-positive Staphylococcus aureus (S. aureus) and gram-negative Escherichia coli (E. coli) strains in a concentration dependent manner. Cumulatively, the obtained results showed that silk sericin based composite films are promising candidates for biomaterial applications.