Demografik faktörler ve yeşil ürün algısının satın alma niyetine etkisi: Çorum ilinde bir uygulama
The effect of demographic factors and green product perception on purchasing intention: An application in Çorum province
  1. Tez No: 783305
  2. Yazar: EDA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ASIF YOLDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Demografi, Maliye, Demography, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dış Ticaret ve Tedarik Zinciri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle meydana gelen çevre sorunları bireylerin çevreye karşı daha duyarlı olmasını sağlamaktadır. Çevresel sorunların giderek içinden çıkılmaz bir durum haline gelmesi insanları geleceği konusunda korkutmaktadır. Bu durumun önüne geçebilmek için tüm tüketiciler ve işletmeler büyük rol oynamaktadırlar. Küreselleşen dünyada çevresel sorunların giderek artması firmaların üretim yaparken doğaya zarar vermeden, atıkları azaltacak, gelecek nesillere iyi dünya bırakmak için yeni stratejiler uygulama yoluna gitmişlerdir. Bu araştırma ile Çorum ilinde yaşayan tüketicilerin yeşil ürün satın alma niyeti üzerine bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırmayı yapabilmek için 423 kişiye elektronik ortamda ve yüz yüze olarak anket uygulaması yapılmıştır. Araştırmada toplanan veriler SPSS 26 programı ile analiz edilmiştir. Analizler sırasında güvenilirlik analizi, bağımsız örneklem t testleri ve regresyon gibi analizler gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucuna göre katılımcıların yeşil ürün algısının alt boyutlarından fonksiyonel kalitenin cinsiyete göre anlamlı farklılaşma göstermediği, sosyal duygusal, çevresel ve satın alma alt boyutlarından aldıkları puanların cinsiyete göre anlamlı farklılaşma gösterdiği gözlemlenmiştir. Yeşil ürün algısının alt boyutlarının medeni duruma, yaş, aylık gelire göre anlamlı farklılaşma göstermediği ortaya çıkmaktadır. Yeşil ürün algılarının satın alma niyeti üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Environmental divisions where globalization occurs make the divisions more sensitive to commissioning. The fact that it becomes an inextricable situation along the environmental enclosures scares people about the future. All properties and businesses play a big role in preventing this situation. By continuing to bring together in the globalizing world, they have tried to harm nature, reduce waste, and apply new strategies for a good world to future generations while making sedentary production. With this beginning, a research was conducted on consumers living in Çorum province on their purchasing preferences with green products. In order to carry out this research, electronic questionnaires and face-to-face questionnaires were applied to 423 people. The data collected in the research were analyzed with the SPSS 26 program. The analysis obtained during the analyzes was independent, sampling t-test, regression, and reliability analysis were carried out. According to the results of the research, functional quality, which is one of the sub-dimensions of green product perception, did not vary according to gender, and the scores they got from the social emotional, finding and purchasing sub-dimensions differed according to gender. It turns out that the sub-measures of the green perception product do not differ in terms of marital status, age, and monthly income. It has been observed that perceptions of green products have a use on purchasing methods.