Human bioavailability of quercetin
Kuersetinin insandaki biyoyararlılığı
- Tez No: 783317
- Danışmanlar: PROF. DR. GARY WILLIAMSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Leeds
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 14
Özet
Bu çalışma, kuersetin, epikateşin, kateşin ve kaftarik asidin insanlarda kuru üzümün oral alımından sonra biyoyararlanımını araştırmıştır. İnsan idrarında quercetin miktarının belirlenmesi için hassas ve spesifik bir yöntem geliştirilmiş ve doğrulanmıştır. Üzüm ve ürünlerinin diyet tüketimine olan ilgi, kardiyovasküler hastalıkları ve belirli kanser türlerini önlemedeki olası sağlık yararları nedeniyle artmıştır. Bu hastalıklar ve kanser türleri üzüm ve ürünlerinde bulunan polifenolik bileşiklerden kaynaklanmaktadır. Kuru üzüm, üzümden elde edilir ve bazı polifenoller içerir ve bazıları üzümde üzümden daha yüksek oranda bulunur. Ayrıca kuru üzümde yüksek miktarda quercetin (quercetin-3-O-rutinoside) bulunur. Bu araştırma çalışması, 18 sağlıklı gönüllüde 100 g Sun-Maid kuru üzümün oral tüketiminden sonra quercetin'in idrarla atılımının insan idrarındaki quercetin miktarını gösterdiğini özetlemektedir.
Özet (Çeviri)
The present study investigated the bioavailability of quercetin, epicatechin, catechin and caftaric acid in humans after oral ingestion of raisins. A sensitive and specific method was developed and validated for the quantitation of quercetin in human urine. Interest in dietary consumption of grapes and its products has increased because of their possible health benefits in preventing cardiovascular disease and certain types of cancer. These diseases and cancer types caused from polyphenolic compounds that are present in grape and its products. Raisins are derived from grapes and contain some polyphenols and some of them are present at a higher level in raisins compared to grapes. Also raisins have high amount of quercetin (quercetin-3-O-rutinoside). This research study summarizes that urinary excretion of quercetin after oral consumption of 100 g Sun-Maid raisins to 18 healthy volunteers demonstrated that the amount of quercetin in human urine.