Yüksek dereceli gliyal tümörlerde hedef hacim ve radyoterapi dozlarının tümör kontrolüne etkisi
The effect of target volume and radiotherapy doses on tumor control in high -grade gial tumors
- Tez No: 783318
- Danışmanlar: PROF. DR. FADİME CAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş-Amaç: Çalışmamızda yüksek dereceli gliyal tümörlerde (YDGT) sıklıkla kullanılan tedavi rehberlerine göre daha kısıtlı hacim ve dozların kullanıldığı protokolümüzün (DENOG) progresyon paterni ve sağkalımlara etkisi değerlendirilmiştir. Gereç-Yöntem: Ocak 2014-Ocak 2021 arasında kliniğimizde YDGT tanısı ile kemoradyoterapi (KRT) uygulanan hastalardan çalışma kriterlerine uygun 89 hasta değerlendirilmiştir. Radyoterapi planlamada; postoperatif MR T1 kontrastlı görüntülemede cerrahi kavite ve kontrast tutan kalıntı alan gros tümör hacmi (GTV) olarak konturlandı. Bu hacimden her yöne 1 cm sınır ile yüksek risk klinik hedef hacim (CTV60); 2 cm sınır ile de düşük risk klinik hedef hacim (CTV50) kafa içi anatomik bariyerler dikkate alınarak oluşturuldu. Planlanan tedavi hacimleri her yöne 2-3 mm marj ile (PTV60, PTV50) oluşturularak 60 Gy ve 50 Gy'lik dozlar 30 fraksiyonda reçete edilerek tedaviler uygulandı. KRT sonrası adjuvan temozolomid (TMZ) devam edildi. Progresyon halinde, progrese kitle planlama BT'si üzerinde GTVprogresyon olarak konturlandı. GTVprogresyon'un % 95'i 60 Gy D95 volümü içindeyse santral, 50 Gy D95 içerisindeyse alan içi, %95'den azı 50 Gy D95 içerisindeyse marjinal, D20 izodozu dışındaysa veya arada bağlantı olmaksızın karşı hemisferde ise uzak progresyon olarak kabul edildi. Sağkalım analizleri Kaplan-Meier, değişkenlerin sağkalıma etkisi log rank testi ve Cox regresyon yöntemleri ile yapıldı. Tekrarlama paternlerinin analizlerinde ki-kare ve Kruskal-Wallis testleri kullanıldı. Bulgular: İzlemde 69 (%77,5) hastada progresyon görülmüştür. Tedavi hacmine göre progresyon paterni değerlendirildiğinde; 45 (%65,2) santral, 11 (%15,9) alan içi, 3 (%4,3) marjinal ve 10 (%14,5) uzak progresyon şeklindedir. Medyan izlem 29 (7-86) aydır. Bir, 2 ve 5 yıllık genel sağkalım (GSK) sırasıyla %87,6, %60,3 ve %26,8; progresyonsuz sağkalım (PSK) oranları ise sırasıyla %53,9, %32,6 ve %20,7 şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In our study, the effect of our protocol (DENOG), in which more limited volumes and doses are used compared to the standard treatment guidelines, on the progression pattern and survival in high-grade glial tumors (HGGT) was evaluated. Materials-Methods: Among the patients who underwent chemoradiotherapy (CRT) with the diagnosis of HGGT in our clinic between January 2014 and January 2021, 89 patients who met the study criteria were evaluated. In radiotherapy planning, the surgical cavity and the contrast-enhancing residual area in postoperative T1 contrast-enhanced MR imaging were contoured as gross tumor volume (GTV). From this volume, high-risk and low-risk clinical target volumes (CTV60, CTV50) were created with margin of 1 and 2 cm in all directions by considering intracranial anatomical barriers. Planned treatment volumes (PTV60-PTV50) were created with a margin of 2-3 mm in all directions, and treatments were administered at doses of 60 Gy and 50 Gy in 30 fractions. Adjuvant temozolomide (TMZ) treatment was continued after CRT. In progression, the progressive tumor was contoured as GTVprogression on planning CT. Progression pattern was defined as: central if more than 95% of the GTVprogression was in the 95% isodose line of 60 Gy; in-field if more than 95% was in 95% isodose line of 50 Gy; marginal when less than 95% of recurrence volume was in 95% isodose line of 50 Gy; distant when recurrence was outside of the