M1xCuxGexO3 bileşiklerinde spin-peirels geçişi
- Tez No: 78337
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ASIM SAÇLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Tek boyutlu antiferromanyetik yapıda kristalleşen CuGe03 bileşiğinin manyetik alınganlığı 4°K'den 3OO°K'e kadar sıcaklığın fonksiyonu olarak incelendi. Saf ve %1,%2, %4 oranında Zn++ iyonu ile katkılandırılan CuGe03 bileşiğinden alınan Elektron Paramanyetik Rezonans verileri literatürde Spin- Peierls sistemleri için önerilen değişik kuramsal modellerle analiz edildi. Saf CuGeÛ3 bileşiğinin 14°K civarında Spin-Peierls geçişi gösterdiği gözlendi. Diamanyetik özellik gösteren Zn++ iyonu ile katkılandırılarak elde edilen CuGe03 bileşiğinin manyetik alınganlığının arttığı ve Zn++ iyonunun geçiş sıcaklığında etkili olduğu gözlendi. %1 Zn++ iyonu ile katkılandırılan bileşikte 8°K civarlarında ikinci bir faz geçişinin olduğu, %2 Zn++ iyonu ile katkılandırılan bileşikte de 5°K civarında ikinci bir faz geçişinin olduğu, %4 Zn++ iyonu katkılandırılan bileşikte ise 4°K civarında ikinci bir faz geçişinin olduğu gözlendi. Katkı maddesinin oranı arttıkça sistemin alınganlığının arttığı bulundu. Ayrıca şiddetli manyetik alanın geçiş sıcaklığını düşürdüğü ve tüm bu olayların Spin-Peierls kuramı ile tutarlı olduğu saptandı. Elde edilen çizgi genişliklerinin sıcaklıkla değişiminin Spin-Peierls sistemi için önerilen bilgilerle uyumlu olduğu saptandı. CuGeÛ3 bileşiği için g değerlerinin ise, bilinen Spin- Peierls sistemlerinden farklı olarak 2 değerinden büyük olduğu hesaplandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The compound CuGeO3 which crystallises in one dimensional antiferromagnetic structure, was examined as a function of temperature in a wide temperature interval from 4 K to 300 K. The Electron Paramagnetic Resonance data, obtained for pure CuGe03 and the compound CuGeO3 doped Zn++ ion in the ratio of 1 %, 2% and 4%, were analysed with the help of various models proposed for Spin-Peierls systems in the literature. The Spin- Peierls transition of pure CuGeO3 compound was observed to be around 14 K. It was also observed that the magnetic susceptibility of CuGe03 compound doped with Zn++ ion, which shows diamagnetic property, has increased and Zn++ ion was effective at the transition temperature. A second phase transition was observed in CuGeO3 doped with 1% Zn++ ion around 8 K, in CuGeO3 doped with 2% Zn++ ion around 5 K, and in CuGeO3 doped with 4% Zn++ ion around 4 K. An important point was observed that the susceptibility of the system increased as the ratio of added material increased. Moreover it was found that strong magnetic field decreased the transition temperature and all these events were in complete agreement with the Spin-Peierls theory. The change of transition temperature with the obtained line widths are in agreement with the information proposed for Spin-Peierls system. For CuGe03 compound, the g values were calculated to be larger than 2 which is different from the Spin-Peierls systems.