Sıçan kemik iliğinde juvenil hormon-III'ün kromozom aberasyonları (CA) oluşumuna etkisi
- Tez No: 78336
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBEHAT GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Günümüzde birçok haşere ilacı kullanılmaktadır. Haşere ilaçlarında aranan en önemli özellik hedeflenen canlıya etki etmesi, diğer canlılara zarar vermemesidir. Bu özellikleri taşıyan haşere ilacı en iyi haşere ilacıdır. Yaptığımız çalışmada juvenil hormon analoglarından biri olan Juvenil Hormon lu 'ün mutajenik etkisini araştırdık Deneylerde 18 kontrol ve 54 denek olmak üzere toplam 72 Wistar albino rat kullanıldı. 0,1, 0,01, 0.001 ppm'lik Juvenil Hormon-UJ çözeltileri 6,12,24,48 saat süreyle ve 24 saat sabit tutularak 0,1, 0,01, 0,001 ppm'lik konsantrasyonlarda tatbik edilmek suretiyle araştırma iki basamakta gerçekleştirildi. İkinci deney düzeneği birinci deneyin doğruluğunu test etmek amacıyla planlandı. Kimyasal madde in-vivo uygulanarak, kemik iliği direkt metodu ile kromozom preparatları hazırlandı. Bu preparatlar mitotik indeks, kromozom yapı ve sayı aberasyonları açısından incelendi. Gözlemlerimizde kromozom yapı aberasyonları tesbit edilmedi. Tüm doz ve saatlik deney gruplarında, yapılan istatistiki değerlendirme sonucunda mitotik indeks ve kromozom sayı aberasyonları anlamlı bulunmadı.
Özet (Çeviri)
IX SUMMARY Today a lot of pesticides are used. The most important factors in pesticides are that they affect the target insect, but do not harm the other livings. The pesticide carrying these qualities is the best one. In our research, we did research on the mutagenic effect of Juvenil Hormone-Ill, one of the juvenil hormone anologs. In the experiments 72 Wistar albino rats, 18 being controls and 54 subjects, have been used. 0,1, 0,01, 0,001 ppm Juvenil Hormone-III solutions have been kept unchanged for 6, 12, 24, 48 hours, and for 24 hours in 0,1 0,01, 0,001 ppm concentration to have a two-stage research. The second experiment was aimed to test that the fist one was succesful. By using chemical in-vivo, with direct bone marrow, chromosome preparets have been prepared. These preparets have been examined on mitotic index, chromosome structure and number aberrations. Chromosome structure aberrations have not been able to be found out. In all doses and hourly subject groups, as a result of the statistical evalvation mitotic index and chromosome number aberrations have not been found meaningful.