Cüneyd Kosal'ın kanun taksimlerinin teknik açıdan analizi üzerine bir araştırma
A research on the technical analysis of Cüneyd Kosal's qanun improvizations
  1. Tez No: 783450
  2. Yazar: HAKAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Sanat Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Cüneyd Kosal, yakın geçmişle günümüz arasında köprü oluşturmuş bir kanun icracısı, besteci, araştırmacı ve hatta şair olarak Türk müziğinin her alanında çok büyük hizmetler vermiş bir müzik adamıdır. Bu çalışmada; Cüneyd Kosal' ın kanun taksimleri icra teknikleri bakımından incelenmiştir. Verilerin toplanmasında literatür taraması, doküman incelemesi ve arşiv taraması yapılmıştır. Cüneyd Kosal' ın farklı makamlarda 5 adet taksimi notaya alınmış ve notaya alınan taksimler üzerinde içerik analizi yapılmıştır. Taksimlerinde kullandığı süsleme teknikleri ayrı ayrı açıklanarak örneklendirilmiştir. Kosal' ın taksim analizleri doğrultusunda en fazla fiske ve önel çarpma tekniklerini kullandığı sonucuna varılmıştır. Kosal' ın tavrının kazanılabilmesi ve yol gösterici bir konuma sahip olması bakımından, kanun icracıları ve eğitimcileri tarafından örnek alınması gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cüneyd Kosal is a musician who has built a bridge between the recent past and the present, and has provided great services in every field of Turkish music as a qanun performer, composer, researcher and even poet. In this study; Cüneyd Kosal's qanun improvization divisions were examined in terms of execution techniques. In the collection of data, literature review, document review and archive scanning were made. Cüneyd Kosal's 5 improvizations in different maqams were notated and content analysis was made on the notated improvizations. The decoration techniques he used in his improvizations were explained and exemplified separately. According to Kosal's improvization analysis, it was concluded that he mostly used flick and frontal impact techniques. It has been suggested that Kosal should be taken as an example by law enforcers and educators in order to gain his position and to have a guiding position.