Mikro işletmelerin bilişim sistemleri kullanımı üzerine bir araştırma
A study on the use of information systems by micro enterprises
- Tez No: 783449
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Mikro işletmeler, küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) içerisinde bulunan ve özelliklerine göre gruplandırılmış olan işletmelerden biri olarak tanımlanmaktadır. Mikro işletmeler genel olarak geleneksel aile şirketleri olarak düşük bütçe ve eski teknoloji ürünleri ile kurulmaktadır. Bu nedenle üretimleri küçük ölçeklidir. Mikro işletmeler küçük ölçekte eski teknoloji ve düşük bütçe ile üretim yaptıkları için rekabette zorlanmaktadırlar. Bilişim sistemleri büyüklük açısından tüm işletmeler için büyük avantajlar sağlamaktadır. Verimliliği artırmak, performansı güçlendirmek, işletme gelirini artırmak, karar almada yardımcı olmak ve seçenekler arasından en uygununu bulmak vb. gibi sıralanabilecek bu avantajların işletmelere birçok alanda fayda yaratmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de faaliyet gösteren mikro işletmelerin bilişim sistemleri kullanımı incelenmiştir. Bu kapsamda literatürde yaygın bir kullanımı olan bilişim sistemleri başarı modelinden faydalanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre enformasyon kalitesi ve sistem kalitesi, kullanıcı tatminini, sistem kullanımı ve kullanıcı tatmini ise net sistem faydasını artırdığı gözlemlenmiştir. Ayrıca modeldeki değişkenlerin demografik değişkenler açısından fark gösterip göstermediğini tespit edebilmek için fark testi yapılmıştır. Fark testi bulgularına göre değişkenler ile çalışma süresi ve eğitim durumu arasında bir farklılık olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Micro enterprises are defined as one of the enterprises classified according to their characteristics within small and medium-scaled enterprises (SMEs). Micro enterprises are generally established as traditional family businesses with low budgets and old technology products. Hence, their production is small-scale. Micro enterprises have difficulties in competition because they produce with old technology and low budget on a small-scale. Information systems provide great advantages for all enterprises in terms of size. These advantages, which can be listed as increasing productivity, strengthening performance, increasing the revenue of enterprise, assisting in decision-making, choosing the most appropriate one among the options, and so on, create benefits for enterprises in many fields. In this study, the use of information systems by micro-enterprises operating in Turkey is analysed. Within this scope, the information systems success model, which has wide usage in the literature, is utilised. According to the findings of the study, it is observed that while information quality and system quality increase user satisfaction, system usage and user satisfaction increase net system benefit. Also, a difference test is performed to determine whether the variables in the model differ in terms of demographic variables. According to the findings of the difference test, it is determined that there is a difference between the variables and working time and educational background.