Schiff bazı içeren Zn-Al tabakalı çift hidroksit üzerinde desteklenmiş yeni bir paladyum nano-katalizörünün sentezi ve katalitik aktivitesinin incelenmesi
Synthesis of a novel palladium nano-catalyst supported on Zn-Al layered double hydroxide containing schiff base and investigation of its catalytic activity.
- Tez No: 783451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TALAT BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, paladyum nanoparçacıklarının Schiff bazı ile fonksiyonlaştırılmış Zn-Al tabakalı çift hidroksit üzerinde immobilizasyonu ile ekonomik, çevresel, nem ve havaya dayanıklı özelliklere sahip yeni bir nanokatalizör geliştirilmiştir. Pd NPs@ZnAl LDH-Sch olarak adlandırılan nanokatalizörün yapısı, FT-IR, TEM, EDS, FE-SEM, XPS, TG ve XRD dahil olmak üzere çeşitli tekniklerle karakterize edilmiştir. Pd NPs@ZnAl LDH-Sch nanokatalizörünün katalitik potansiyeli daha sonra K4[Fe(CN)6] kullanılarak çeşitli benzonitrillerin üretimi için aril halojenür siyanasyonlarında değerlendirildi. Bu testler, Pd NPs@ZnAl LDH-Sch nanokatalizörünün çeşitli fonksiyonel gruplara karşı toleranslı olduğunu ve istenen benzonitril ürünlerinin 2 saat içinde yüksek verimlerle elde edildiğini gösterdi. Sızdırmazlık testi, Pd NPs@ZnAl LDH-Sch'nin reaksiyonlarda heterojen davrandığını ortaya koydu. Heterojen tarzı nedeniyle, Pd NPs@ZnAl LDH-Sch, basit filtrasyon yoluyla kolayca geri kazanıldı ve dayanıklılığını koruyarak 11 ardışık çalışmada yeniden kullanıldı. Ayrıca sentezlenen Pd NPs@ZnAl LDH-Sch nanokatalizörünün aril halojenür siyanasyonlarında bildirilen diğer katalizörlerden daha iyi bir performans gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a newly nanocatalyst with an economical, environmental, moisture and air-stable features was developed through immobilization of palladium nanoparticles on Schiff base-functionalized Zn-Al layered double hydroxide. The structure of nanocatalyst which was named Pd NPs@ZnAl LDH-Sch was fully studied by several techniques including FT-IR, TEM, EDS, FE-SEM, XPS, TG and, XRD. The catalytic potential of Pd NPs@ZnAl LDH-Sch nanocatalyst was then evaluated in the aryl halides cyanations for the fabrication of various benzonitriles using K4[Fe(CN)6]. These tests indicated that Pd NPs@ZnAl LDH-Sch nanocatalyst was tolerant against various functional groups, and the desired benzonitrile products were acquired with good to high yields within 2 h. Leaching test revealed that Pd NPs@ZnAl LDH-Sch acts heterogeneously in the reactions. Because of its heterogeneous manner, Pd NPs@ZnAl LDH-Sch was readily recovered via simple filtration and reused up to 11 successive runs by protecting its stability/durability. Moreover, it was found that the synthesized Pd NPs@ZnAl LDH-Sch nanocatalyst shows a better performance in the aryl halide cyanations than other reported catalysts.