Akciğer kanseri ve programlanmış hücre ölüm proteinlerinin klinik önemi
Lung cancer and clinical significance of programmed cell death proteins
  1. Tez No: 783515
  2. Yazar: OZAN USLUER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÖZTOP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Onkoloji, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada opere edilmiş küçük hücreli dışı akciğer kanserinde PD-1 (programmed cell death protein)-1 ve bu proteinin iki ligandı olan PD-L1 ve PD-L2'nin immunhistokimyasal ekspresyon düzeyi yaşam süresi ve prognoza etkisi araştırıldı. Ocak 2000 - Ocak 2013 tarihleri arasında anatomik rezeksiyon ve mediastinal lenf bezi diseksiyonu yapılan küçük hücreli dışı akciğer kanseri tanılı toplam 191 hasta hasta (172 erkek, 19 kadın; ort. yaş 60.31±8.41 yıl; dağılım 38-78 yıl) retrospektif olarak incelendi. Hastalar üç grupta değerlendirildi: skuamöz hücreli 61 hasta (%31.6), adenokarsinomlu 66 hasta (%35.2) ve büyük hücreli 64 hasta (%33.2). Her üç grubun, PD-1 (programmed cell death protein)-1 ve bu proteinin iki ligandı olan PD-L1 ve PD-L2'nin immunhistokimyasal ekspresyon düzeyleri eşliğinde, sağkalım oranları karşılaştırıldı. Tüm histolojik alt tiplerde, PD-1 tümör ekspresyonu %33 (61/191) ve PD-1 immün hücre ekspresyonu %53.1'inde (102/191) gözlendi. Tümör hücreleri ve immün hücreler üzerinde herhangi bir yoğunlukta PD-L1 ve PD-L2 ekspresyonları sadece adenokarsinomlarda tanımlanmış ve bu hastaların %36.4'ünde (22/64) PD-L1 ve PD-L2 değerleri saptanmıştır. Tümör hücreleri ve immün hücreler üzerinde PD-L1 ekspresyonu sırasıyla %41.7 (10/24) ve %25'inde (6/24) gözlendi. PD-L2 ekspresyonu ise tümör hücreleri ve immün hücreler üzerinde sırasıyla %16.7 (4/24) ve %8.4 (2/24) saptandı. Hem çok değişkenli hem de tek değişkenli Cox regresyon analizleri, PD-1 tümör ekspresyon düzeylerinin (N2 hastalığı ve nekroza ek olarak) tüm histolojik alt tiplerde bağımsız bir prognostik faktör olduğunu göstermiştir. Ortalama takip süresi: 71.8 ± 47.9 (ay) idi. Hem PD-1 ve hem de PD-L1 ekspresyonu, komplet rezeksiyon uygulanmış adenokarsinom, skuamöz hücreli karsinom ve büyük hücreli karsinoma tanılı olgularda genel sağkalım açısından negatif prognostik faktördür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of PD-1 (programmed cell death protein)-1 and its two ligands, PD-L1 and PD-L2, on immunohistochemical expression level, survival and prognosis in patients operated on for non-small cell lung cancer. A retrospective analysis of 192 patients (172 males, 20 females; mean age 60.31±8.41 years; range 38 to 78 years) with non-small cell lung cancer who underwent anatomical resection and mediastinal lymph node dissection between January 2000 and January 2013 was performed. The patients were analyzed into three groups: 61 (31.6%) patients with squamouse cell carcinoma, 66 (35.2%) patients with adenocarcinoma and 64 (33.2%) patients with large cell carcinoma. Survival rates of the three groups were compared. The survival rates of all three groups, accompanied by the immunohistochemical expression levels of PD-1 (programmed cell death protein)-1 and its ligand, PD-L1 was compared. PD-1 expressions on tumor cells and immune cells were observed in 63 of 191 (%33) and 102 of 191 (%53.1) respectively, in all histologic subtypes. PD-L1 and PD-L2 expressions of any intesity on tumor cells and immune cells were identified in only adenocarcinomas and 36.4% (22/64) of these patients had PD-L1 and PD-L2 values. PD-L1 expressions on tumor cells and immune cells were observed in 10 of 24 (%41.7) and 6 of 24 (%25) respectively. PD-L2 expression on tumor cells and immune cells were observed in 10 of 24 (%41.7) and 5 of 24 (%20.8) respectively. Multivariate and univariate Cox regression analyzes demonstrated that PD-1 tumor expression levels (in addition to N2 disease and necrosis) was an independent prognostic factor in all histologic subtypes. PD-1 and PD-L1 expressions are negative prognostic factor for overall survival in patients with completely resected adenocarcinoma, squamouse cell carcinoma and large cell carcinoma of the lung.