Ön çapraz bağ yaralanmalarında cerrahi öncesi ve cerrahi sonrası izokinetik parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of isokinetic test parameters before surgery and after surgery anterior cruciate ligament injury
- Tez No: 783516
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiology, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Egzersiz Fizyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma ön çapraz bağ cerrahisi öncesi ve sonrası izokinetik test parametrelerinin değerlendirilmesi amacıyla planlandı. Çalışmada bakılan test parametreleri 60°/s açısal hızda ekstansiyon ve fleksiyon kas kuvvetleri, 240°/s açısal hızda ekstansiyon ve fleksiyon kas kuvvetleri ve bu değerlerin vücut ağırlığına göre fleksiyon, ekstansiyon kuvvetleri ile 60°/s hızda pik tork ulaşma açıları alındı. Çalışmanın örneklemi İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Spor Hekimliği ABD'nın 01.01.2016 tarihinden günümüze izokinetik arşiv verileri taranarak oluşturuldu. Çalışmaya dahil edilme kriterleri karşılayan 52 kişi alındı. İstatiksel analizler IBM SPSS 26 paket programı ile yapıldı ve önem düzeyi 0,05 olarak belirlendi. Çalışmada değerlendirme opere ve non-opere bacağın cerrahi öncesi ve sonrası değerlerinin analizi ve cerrahi öncesi/sonrası bilateral karşılaştırma şeklinde yapıldı. Örneklemimiz tek gruptan oluşup, opere bacakta cerrahi öncesi ve sonrası 600/s açısal hızda ekstansiyon ve fleksiyon kas kuvvetlerinde değişim olmasına rağmen bu değişim istatiksel olarak anlamlı bulunmadı. Ekstansiyon ve fleksiyon parametrelerinde bilateral kuvvet farkı cerrahi sonrası artmıştır. 240°/s açısal hızda ekstansiyon ve fleksiyon kuvvetleri opere bacakta cerrahi sonrasında cerrahi öncesine göre artmıştır. Ekstansiyon pik tork ulaşma açısı istatiksel olarak anlamlı değildir. Fleksiyon açısındaki değişim istatiksel olarak anlamlıydı. Tüm parametrelerde opere bacakta kas kuvvet değişimleri olsa da bu istenilen düzeyde bulunmadı. Sonuç olarak cerrahi sonrası bilateral kas kuvvet farkı 60°/s hızda arttığı için pre-op rehabilitasyon uygulamalarına ağırlık verilmesi ve post-op rehabilitasyon uygulamalarında ise bu farkı azaltacak şekilde egzersiz türü, şiddeti ve set sayılarının ayarlanması gerektiğini düşünmekteyiz. Fleksiyon açısındaki değişimlerden ötürü eksantrik hamstring egzersizlerinde dikkatli olunması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
This study was planned to evaluate the isokinetic test parameters before and after anterior cruciate ligament surgery. In the study, extension and flexion muscle strengths of 60°/s and 240°/s angular speeds, the parameters of these values according to body weight and the peak torque reaching angles were examined. The sample of the study was 52 people who met the criteria by scanning the isokinetic archive data of I. U. Istanbul Faculty of Medicine, Department of Sports Medicine from 01.01.2016 to present. Statistical analyzes were performed with IBM SPSS 26 package program, the significance level was 0.05. In the study, besides the first-last test, bilateral comparison of the operated and nonoperative legs was made. The sample is a single group and according to the first-last test results, the change in flexion and extension forces at low angular velocities is statistically significant. Postoperative bilateral strength differences increased for both strengths. Post-test values increased in the operated leg with an angular velocity of 240°/s. While the change in the flexion angle is statistically significant, the extension angle is not statistically significant. Although there were muscle strength changes in the operated leg in all parameters, this was not at the required level. As a result, since the bilateral strength difference increases at a rate of 60°/s after surgery, preoperative rehabilitation should be emphasized and the rehabilitation program should be adjusted to reduce this difference in post-operative rehabilitation. Caution should be exercised in eccentric hamstring exercises due to changes in flexion angle.