Okul öncesi öğretmenlerinin sınıf yönetimi becerileri, mesleğe adanmışlıkları ve çocuk sevme düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between preschool teachers' classroom management skills, engagement to the professions and levels of liking of children
  1. Tez No: 783538
  2. Yazar: HİLAL KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVRA ATIŞ AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi öğretmenlerinin sınıf yönetimi becerileri, mesleğe adanmışlıkları ve çocuk sevme düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi ve bu değişkenlerle demografik değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi olan korelasyonel araştırma modelinden yararlanılmıştır. Araştırmanın örneklemi, farklı şehirlerde görev yapan seçkisiz örnekleme yönteminden basit seçkisiz örnekleme ile ulaşılmış 298 okul öncesi öğretmeninden oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında“Demografik Bilgi Formu”,“Okul Öncesi Öğretmenleri için Sınıf Yönetimi Becerileri Ölçeği”,“Öğretmenlik Mesleğine Adanmışlık Ölçeği”,“Barnett Çocuk Sevme Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise SPSS 22 programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda okul öncesi öğretmenlerinin sınıf yönetimi becerilerinin yaşa, mesleki kıdeme ve görev yapılan okul öncesi kurum türüne göre farklılaştığı, mesleğe adanmışlığın mesleki kıdeme göre farklılaştığı, mesleğe adanmışlık, çocuk sevme düzeyi ve sınıf yönetimi becerilerinin görev yapılan şehre, eğitim düzeyine, sınıf yönetimi eğitimi alma durumuna, sınıf yönetimi eğitiminin nerede alındığına ve mezun olunan bölüme göre farklılaşmadığı saptanmıştır. Diğer bir sonuç olarak öğretmenlerin mesleğe adanmışlıkları ile sınıf yönetimi becerileri arasında, mesleğe adanmışlıkları ile çocuk sevme düzeyleri arasında, sınıf yönetimi becerileri ile çocuk sevme düzeyleri arasında orta düzey pozitif yönlü ilişki olduğu belirlenmiştir. Regresyon analizi sonucunda ise öğretmenlerin sınıf yönetimi becerilerinin yordayıcılarının sırasıyla mesleğe adanmışlık, çocuk sevme düzeyi ve görev yapılan okul öncesi eğitim kurumu olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was intended to determine the relationship between preschool teachers' classroom management skills, their engagement to the profession and their level of liking for children, and demographic variables with these variables. Correlational research model, a quantitative research method, was used in the research. The sample of the research consists of 298 preschool teachers who work in the different cities and were reached by simple random sampling from the random sampling method. In data collection,“Demographic Information Form”,“Classroom Management Skills Inventory for Preschool Teachers”,“Teachers' Professional Engagement Scale”,“Barnett Liking of Children Scale”was used. SPSS 22 program was used in the analysis of the data. As a result of the research, classroom management skills of preschool teachers differ according to age, professional seniority and the type of preschool institution where they work, engagement to the profession differs according to professional seniority. It has also been determined that engagement to the level of liking of children and classroom management skills do not differ according to the city, education level, receiving classroom management trawing and where the classroom management education is taken and the department graduated. As another result, the study showed that there was a moderate positive relationship between teachers' engagement to the profession and their classroom management skills, between their engagement to the profession and their levels of liking of children, and between their classroom management skills and their levels of liking of children. As a result of the regression analysis, it was determined that the predictors of teachers' classroom management skills were their engagement to the profession, the level of liking of children and the pre-school education institution, respectively.