Mersin bölgesinde bir kireçtaşı ocağında süreksizlik tanımlamaları ve mühendislik uygulamaları
- Tez No: 78355
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN AYDIN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mersin Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 102
Özet
İÜ ÖZ Bu çalışmada, Limonlu (Mersin) taş ocağındaki çatlakların çeşitli geometrik parametrelerinin ölçülmesi ve bunların yorumlanarak çeşitli mühendislik özelliklerin belirlenmesinde kullanımın örneklenmesi amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak, taş ocağında sistematik çatlak ölçümleri yapılmıştır. Geometrik ölçümler bilgisayar ile değerlendirilerek kontur diyagramları, gül diyagramları ve histogramlar oluşturulmuştur. Gül diyagramı ve kontur diyagram çözümlemelerine göre; K10B-K20D, K70/90D-K80/90B ve K40/50D doğrultularına sahip üç takımım egemen olduğu belirlenmiştir. Limonlu taş ocağındaki kinematik analiz sonuçlarına göre; potansiyel kaymanın kama tipi olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, taş ocağında egemen çatlak takımlarını oluşturan gerilme yönleri ile, Toros Kuşağı'nın genel tektonik yapışım oluşturan kuvvet yönleri birbirleri ile uyumluluk göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims to investigate possibilities of using various geometrical parametres of defining engineering properties of limestone exposed in Limonlu (Mersin) quarry. For this purpose a systematic survey of joints within the quarry was carried out. The measured joints were then digitally evaluated utilizing contour diagrams, rose diagrams and histograms using computer programs. The Rose and contour diagram analyses show that there are three dominant sets within the quarry and their dips are; N10B-K20E, N70/90E- N80/90WveN40/50E The kinematic analysis show that the potential slope instability could be wedge type sliding in the quarry. The direction of principal stresses that have been effective in the tectonic evolution of the Taurus belt are found to be consistent with the direction of the dominant joint sets determined in the Limonlu quarry.