Bakır ve kadmiyum karışımının etkisinde Tilapia nilotica (L.)'nın farklı dokularında bakır ve kadmiyum birikimi
  1. Tez No: 78356
  2. Yazar: BAYBARS SAĞLAMTİMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ill ÖZ Bu çalışmada; 1, 7, 15 ve 30 günlük sürelerle bakır, kadmiyum ve bakır + kadmiyum karışımının farklı ortam deri simlerinin etkisinde tutulan Tilapia nilotica ÇL.y nın solungaç, karaciğer, böbrek ve kas dokularındaki, bakır ve kadmiyum birikim düzeyleri belirlenmiştir. Denenen ortam derişimlerinin etkisinde, deney süreleri boyunca mortalite gözlenmemiş genel olarak tüm dokularda bakır ve kadmiyum birikim düzeylerinde artış saptanmıştır. Bakır ve kadmiyum karışımının etkisinde, böbrek ve karaciğer dokularında, kadmiyum birikiminde azalışın saptanması, bakırın kadmiyum birikimi üzerine antagonistik etki yaptığını ortaya çıkartmaktadır. Karışım ortamının etkisinde dokulardaki bakır birikiminin, ortam derişimleri, deney süreleri ve dokulara göre farklılıklar gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Accumulation of copper and cadmium in gill, liver, kidney and muscle tissues of Tilapia nilotica (L.) were studied after exposing animals to various concentrations of copper, cadmium and to the mixture of these metals for periods of 1, 7, 15 and 30 days. No mortality was observed during the experiments. Tissue accumulation of copper and cadmium generally increased with increasing concentrations of the metals and with exposure periods. Since the accumulation of cadmium decreases in copper + cadmium mixture, it was suggested that copper had an antagonistic effect on cadmium accumulation. Copper accumulation in copper + cadmium mixture differed depending on tissues, exposure periods and metal concentrations.