Yumuşak güç olarak Türk tarihi dizileri vaka araştırması: 'Diriliş Ertuğrul ve Kuruluş Osman' dizilerinin Filistin toplumu üzerindeki etkisi
'Turkish historical series as soft power. A case study: The impact of Resurrection Artugrul and Founder Othman series on Palestinian society'
  1. Tez No: 783550
  2. Yazar: ODAY M. Y. JAARNEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN KÜÇÜKSÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada,“Diriliş Ertuğrul”ve“Kuruluş Osman”dizilerinin izleyicileri üzerinde bir inceleme yapılarak, Türk tarihi dizilerinin Filistin toplumu üzerindeki yumuşak gücünün bilinmesi amaçlanmaktadır. Filistin topluluğu içindeki geniş izleyici kitlesi nedeniyle bu iki dizi diğerlerine tercih edilmiştir. Çalışmada, genel olarak Türk tarihi dizilerinin Filistin toplumu üzerindeki yumuşak gücünün bilinmesi için model olarak bu iki dizi ele alınmıştır. Araştırmacı, veri toplama aracı olarak anketi baz almış, iki dizinin izleyicilerinden araştırma örneği olarak 622'den fazla anket toplanarak sonuçlar bu yanıtlara göre analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, Türk tarihi dizilerinin gerçekten de siyasi, tarihi ve kültürel gibi çeşitli düzeylerde Filistin toplumuna nüfuz eden yumuşak bir Türk gücü oluşturduğunu göstermiştir. Çalışma aynı zamanda Filistinlilerin Türk tarihi dizilerini izleme nedenlerinin, bu dizilerin yapım biçimi ve sanatsallığı ile Filistin ve Türk halkları arasındaki kültürel, dini ve tarihi ortaklıklar gibi çeşitli sebeplerden kaynaklandığını göstermiştir. Çalışmanın sonuç kısmında diğer nedenler ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Sosyal etkilerin ele alındığı bölümdeki sonuçlar ise, Türk tarihi dizilerinin Filistin toplumu üzerinde birçok sosyal etkisinin olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to know the so-called soft power of the Turkish historical series on Palestinian society by conducting a study on viewers of the series“The Resurrection of Ertugrul”and“The Founder Othman”. The two series were chosen because of their high view rates among the Palestinian community. The study examined soft power as a model for Turkish historical series in general on the Palestinian society. The researcher collected data using questionnaire method; 622 surveys were answered, collected, then used as research sample. The results of the study showed that Turkish historical series constitute a soft Turkish force that penetrates into Palestinian society in several areas, such as political, historical, and cultural. In addition, it appeared that watching Turkish historical series among Palestinians motivated by more than one reason: most importantly by their high output quality in the matter of directing and artistic sides of the work. Moreover, the cultural, religious, and historical commonalities between Palestinians and Turkish people. The results of the study showed in the Social Impacts section that Turkish historical series have several social effects on Palestinian society.