The effect of accessibility of the neighborhood facilities on the active aging of older women: A comparative study from Ankara
Mahallenin sunduğu imkanların erişilebilirliğinin yaşlı kadınların aktif yaşlanmasına etkisi: Ankara'dan karşılaştırmalı bir araştırma
  1. Tez No: 783560
  2. Yazar: EBRU UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL CAN SEVERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Yaşlanma insanların doğumuyla başlayıp ölümüyle sonuçlanır. Bireylerin olgunlaşma süreci tamamlandıktan sonra fizyolojik kapasitelerinin azaldığı ve buna bağlı olarak da yaşam fonksiyonlarının aksadığı bir süreci ifade eder. Günümüzde sağlık sistemleri geliştikçe insanların yaşam süresi artmaktadır. Özellikle kadınlar erkeklere göre daha uzun yaşamaktadır. Bununla beraber gelişmişlik seviyesinden bağımsız olarak dünyanın pek çok ülkesinde yaşlı nüfusu giderek artış göstermektedir. Bir ülkenin gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun, yaşlılık artık tüm dünyanın uğraşması gereken temel bir sorun haline gelmektedir. Bu nedenle insanların yaşlandıkça sağlıklı ve aktif olmaları oldukça önemli hale gelmektedir. Sağlıklı ve aktif olmak, yaşlı kadınlar için daha da önemlidir, çünkü bir yandan açık havadaki fiziksel aktivitelerini engelleyebilecek sorunlar ile (örneğin finansal sorunlar, mekansal eşitsizlikler vs.) karşılaşma olasılıkları erkeklere göre daha yüksektir. Ancak diğer yandan ise kamusal alanla ilişki kurmak için motive olma olasılıkları da daha yüksektir (örneğin, pazara gitme, torun bakma sorumluluğu vs). Yapılı çevre hareketlilik, bağımsızlık ve yaşam kalitesi üzerinde oldukça etkilidir. Bireylerin sağlıklı bir yaşam sürdürmesini ya kolaylaştırır ya da zorlaştırır. Yani mahallenin fiziksel özellikleri yaşlıların erişilebilirliğini etkilemekte ve buna bağlı olarak aktif yaşlanma düzeyleri değişebilmektedir. Bu sebepten bu tez, mahallelerdeki fiziksel ortamı, daha spesifik olarak mahallenin sunduğu imkanları ve yerleri kullanan yaşlı kadınların aktif yaşlanmalarında erişilebilirliğin rolüne bakmayı amaçlamaktadır. Ankara'da Çankaya ilçesine bağlı iki mahalle seçildi. Bunlar İşçi Blokları Mahallesi ve Çukurambar Mahallesi'dir. Bu iki mahallenin fiziksel ortamı analiz edilmiş ve fotoğraflanmıştır. Ayrıca her iki mahallede de 65 yaş ve üzeri toplam 24 kadınla derinlemesine görüşme yapılmıştır. Katılımcılara kamusal açık alanlara erişimde karşılaştıkları engeller, bu engellerin sağlıkları/yaşlanmaları ile ilgili olup olmadığı ve aktif yaşlanmalarında mahallelerindeki açık alanları yeterli bulup bulmadıkları sorulmuştur. Sonuçlar gösteriyor ki her iki mahallede de erişilebilirlikte farklı sorunlar mevcuttur. Buna ek olarak, katılımcıların kendi mahallelerinde yaşlanma istekleri her iki mahalle için benzer çıkmıştır. Bu sonuç unpaired t-test ile bulunmuştur. Bu demek oluyor ki her iki mahallede de farklı erişilebilirlik sorunları kadınların aktif yaşlanmalarını aynı düzeyde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Aging begins with the birth of a child and ends with the death of an individual. After the maturation process is completed, the physical capacities of humans begin to decrease. Accordingly, aging refers to a process in which life functions decrease. As health systems develop, peoples' expectancy to live longer increase. In particular, women live longer than men. At the same time, the population of the elderly is increasing in the world. Regardless of the development level of a country, old age is now becoming an essential issue that the whole world has to deal with. For this reason, it becomes very important for people to be healthy and active as they age. Being healthy and active is even more important for older women since they are more likely to experience barriers (like financial issues or spatial inequalities) that may hinder their outdoor physical activity on the one hand, and to be motivated to engage with the public realm on the other (e.g., because of their domestic shopping and grandchild monitoring responsibilities). The built environment is highly effect on mobility, independence and quality of life. It either makes it easier or more difficult for older person to lead a healthy life. Therefore, the physical characteristics of the neighborhood affect the accessibility of older persons, and accordingly, the levels of active aging may change. For this reason, this thesis aims to find the role of accessibility in the active aging of older women who use the physical environment in neighborhoods, specifically the opportunities and places offered by the neighborhood. Two neighborhoods of the Çankaya district in Ankara were selected. These are the İşçi Blokları Neighborhood and the Çukurambar Neighborhood. The physical environment of these two neighborhoods was analyzed and photographed. In addition, a total 24 women aged 65 and older in both neighborhoods were in-depth interviewed. The participants were asked questions about the barriers they encounter when accessing to public open spaces, whether these barriers are related to their health/aging, and whether they find the open spaces in their neighborhoods sufficient in their active aging. Results show that there are different problems in accessibility in both neighborhoods. In addition, participants' desire to age in their neighborhoods was similar for both neighborhoods. This result was found by unpaired t-test. This means that different accessibility problems in both neighborhoods affect active aging of women at the same level.