Conversational repair strategies in adults with high functioning autism spectrum disorder: A content analysis
Yüksek işlevli otizm spektrumundaki yetişkinlerin konuşma onarım yöntemleri: İçerik analizi
- Tez No: 783559
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT PERİT ÇAKIR, DR. ÖYKÜ MANÇE ÇALIŞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Otizm Spektrum Bozukluğu, karmaşık doğası nedeniyle başta sosyal biliş olmak üzere çeşitli akademik araştırmalar için zengin bir çalışma alanı sunmaktadır. Mevcut tezin araştırma amacı, Yüksek İşlevli Otizm Spektrum Bozukluğu (YİOSB) olan yetişkin bireylerin ve yaş-eğitim durumu bakımından eşleştirilen sağlıklı bireylerin iletişim kopukluğu olan durumlarla başa çıkmak üzere kullandıkları onarım yöntemlerinin kıyaslanmasıdır. Bu amaçla OSB ve kontrol grubunda yer alan bireylerin tanıdıkları veya deney yürütücüsü ile eşleştiği iki farklı koşulda gerçekleştirdikleri ortak bir görev sırasında alınan video kayıtları çözümlenerek bir söylem derlemi oluşturulmuştur. Görev sırasında partnerler bir birlerini göremeyecek şekilde oturarak önlerindeki bilgisayar ekranları üzerinden eriştikleri ortak görev ortamı üzerinde bir dizi tangram bulmacası çözmüştür. Hedef şeklin sadece anlatıcı rolündeki katılımcı tarafından görüldüğü bu görev sırasında diğer katılımcı anlatıcının yönlendirmesine göre parçaları yerleştirmeye çalışmıştır. Bu deney kurgusuyla katılımcıların bir birlerine talimat vermeleri ve takip etmeleri gereken bir durum oluşturularak konuşma onarım stratejilerinin ve detaylandırma ihtiyaçlarının incelenmesi için uygun bir etkileşim ortamının sağlanması hedeflenmiştir. Çalışma kapsamında oluşturulan konuşma dökümleri üzerinde içerik analizi yapılarak katılımcıların kullandığı onarım ifadeleri işaretlenmiş ve istatistiksel analize tabi tutulmuştur. Sonuçlar, OSB grubunun ifadelerinin kontrol grubuna göre daha fazla onarım başlatma yapısı içerdiğini göstermektedir. OSB grubunun, partner tarafından başlatılan onarım ifadesine kıyasla kendi kendine onarım yapma ifadesi kullanmaya daha fazla eğilim gösterdiği gözlenmiştir. Hem OSB hem de kontrol grubunda partnerlerin zamanla göreve ve bir birlerine alıştıkça bulmacaları daha hızlı çözdükleri ve kullandıkları ifade sayısının azaldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to its complexity, Autism Spectrum Disorder provides a wide range of opportunities for academic research, particularly in the area of social cognition. The purpose of this study is to compare the repair strategies used by adults with High Functioning Autism Spectrum Disorder (HFASD) and healthy individuals with similar age-educational status to deal with communication breakdown situations. For this purpose, a discourse corpus was compiled by analyzing video recordings of individuals with ASD and those in the control group performing a joint task under two distinct conditions, in which they were paired with either the acquainted or the experimenter. During the task, the partners solved a series of tangram puzzles on the shared task environment, which they accessed through the computer screens in front of them. During this task, where only the participant playing the role of the narrator could see the target figure, the other participant attempted to place the pieces according to the narrator s instructions. The purpose of this experimental setup is to create a suitable interaction environment for the examination of speech repair strategies and elaboration requirements by placing the participants in a situation in which they must instruct and follow one another. On the transcripts generated for the study, content analysis was performed, and the participants repair expressions were coded and subjected to statistical analysis. The results indicate that the OSB group s expressions contained more repair initiation constructs than those of the control group. Self-repair expression was observed to be more prevalent in the ASD group than partner-initiated repair expression. In both the ASD and control groups, it was observed that as partners got accustomed to the task and each other, they solved the puzzles faster and used fewer expressions.