Climate change impact on a 3D printed concrete building
İklim değişikliğinin 3B beton yazıcılar ile üretilmiş yapılar üzerindeki etkisi
- Tez No: 783602
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK GÜRSEL DİNO, DOÇ. DR. ÇAĞLA MERAL AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
3 boyutlu beton baskı, kalıp gerektirmemesi, karmaşık geometrilerin yapım kolaylığı ve düşük maliyeti yanında, minimize edilen inşaat atıkları ve işgücü gereksinimi sayesinde inşaat endüstrisinin gelişimi için büyük bir potansiyele sahiptir. 3B beton baskı teknolojileri, geleneksel inşaat yöntemlerinde yer alamayan, geri dönüştürülmüş ve yüksek performanslı malzemelerin basılabilir beton bileşenler ile birlikte kullanılmasına da olanak sağlayacaktır. Bu, yaşanmakta olan iklim değişikliğine bağlı tehditlerin önlenmesi açısından pozitif özelliktir. Çünkü yerel iklim ve binaların enerji tüketimi arasındaki denge, binalar için benzersiz bir tehdit oluşturan önemli bir değişime karşı hassastır. Enerji tüketiminin çevre üzerindeki olumsuz etkileri uzun yıllardır bilinmekle beraber yaşanmakta olan iklim değişikliğine bağlı olarak enerji tüketimi ile hüküm süren hava koşulları arasındaki ilişki önemli bir endişe kaynağı haline gelmiştir. Bu yeni teknolojinin var olan faydalarına rağmen, 3B baskılı yapı elemanlarının termal ve enerji performansına ilişkin veriler çok eksik olup henüz inşaat endüstrisinde konuyla ilgili bir standart oluşturulamamıştır. Gerçek bir 3B baskılı beton binanın enerji performansını ve 3D baskılı beton binalarda iklim değişikliğinin etkisini araştıran çok az sayıda çalışma mevcuttur. Bu tezin temel amacı, iklim değişikliğinin 3 boyutlu beton baskılı yapıları nasıl etkileyeceğini incelemek ve 3 boyutlu baskılı yapıların enerji verimliliğini geleneksel binalarla karşılaştırmaktır. Ayrıca İSTON Fabrikası'nda bulunan, Türkiye'nin ilk 3B beton baskı ofisinin yerinde incelemesini yaparak, inşaat sektöründe kullanılan betonun 3D baskı tekniklerine dayalı kapsamlı bir analizini sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
3D concrete printing has great potential to enhance the development of the construction industry with the benefits of reduced construction waste and decreased labor dependency due to no formwork requirement, ease of construction of complex geometries, and low cost. 3D concrete printing technologies will enable recycled and high-performance materials in printable concrete components, which cannot be used with traditional construction methods. Despite these benefits, it is still not standard in the construction industry because of the lack of fundamental research on the thermal and energy performance of the 3D printed structural elements. There are even less study investigating the energy performance of an actual 3D printed concrete building and the impact of climate change on 3D printed concrete buildings. The effects of energy consumption on the environment and the relationship between energy consumption and the prevailing weather conditions are becoming a significant concern. Due to climate change, the equilibrium between the local climate and the buildings is vulnerable to a substantial shift, which offers a unique threat to buildings. The main objective of this thesis is to examine how climate change will affect 3D concrete printed structures and to compare the energy efficiency of 3D printed structures to conventional buildings. Additionally, it provides a comprehensive analysis based on 3D printing techniques for concrete utilized in the construction sector by conducting an on-site experiment of the first 3D concrete printed office in Turkey, located in the ISTON Factory.