Hemşirelik öğrencilerine yönelik geliştirilen kronik ağrı yönetimi eğitim programının etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficiency of the chronic pain management training program developed for nursing students
  1. Tez No: 783601
  2. Yazar: NEFİSE CEVRİYE SUCU ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırma, hemşirelik öğrencilerine yönelik geliştirilen kronik ağrı yönetimi eğitim programının etkinliğinin değerlendirilmesi amacıyla yapılan üçlü kör randomize kontrollü bir çalışmadır. Araştırmanın Clinical Trials protokol kaydına“ClinicalTrials.gov sitesi üzerinden, ID: ”NCT05371769" numarası ile ulaşılmaktadır. Araştırma, Çankırı Karatekin Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü 4. sınıfta, 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Döneminde öğrenim gören 66 öğrenci ile yapılmıştır. Araştırmanın uygulanabilmesi için etik kuruldan ve kurumdan yazılı izinler alınmıştır. Araştırmaya alınacak öğrenciler, basit rastgele örnekleme ile seçilmiş, genel akademik başarı puanları homojen olacak şekilde müdahale ve kontrol grubuna ayrılmıştır. Araştırma, araştırmacı, öğrenciler ve istatistik uzmanı körlenerek üçlü kör randomize kontrollü çalışma şeklinde yürütülmüştür. Kronik ağrı yönetimi eğitimi için internet sitesi oluşturulmuş, videolu eğitimler, video sonu değerlendirme soruları ve veri toplama testleri oluşturulup, siteye yüklenmiştir. Veri toplama testleri, Tanıtıcı özellikler formu, Kronik ağrı yönetimi bilgi testi, Sağlık çalışanlarının kronik ağrılı hastalarına yönelik tutumu ölçeği ve Kronik ağrı yönetimi eğitim programını değerlendirme formudur. Web sitesi üzerinden kontrol grubununa ön testler uygulandıktan iki hafta sonra son testler uygulanmıştır. Kontrol grubuna son testlerin uygulanması ile eş zamanlı müdahale grubuna ön testler uygulanmıştır. Müdahale grubuna iki hafta süreyle web tabanlı kronik ağrı yönetimi eğitimi açılmış, eğitim sonunda son testler uygulanıp, araştırma tamamlanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, ki-kare testi, Mann Whitney-U testi ve Wilcoxon İşaret Testi kullanılmıştır. Araştırmada müdahale grubunun kronik ağrı yönetimi bilgi önson test farklarının puanının, kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha yüksek olduğu saptanmıştır (p=0,0001). Müdahale grubunun kronik ağrılı hastalara yönelik tutumun alt boyutları olan, duyarlılık yönelimi alt boyutunun ilk-son ölçüm farklarının puanının (p=0,017) ve yanılgı yönelimi alt boyutunun ilk-son ölçüm farklarının puanının (p=0,001), kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bu sonuçlar web tabanlı eğitim müdahalesinin öğrencilerin kronik ağrı yönetimine yönelik bilgi ve kronik ağrılı hastalara yönelik tutum düzeylerini olumlu yönde artırdığını göstermektedir. Hemşirelik öğrencilerinde web tabanlı kronik ağrı yönetimi eğitim programının kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effectiveness of the chronic pain management training developed for nursing students. It was a triple-blind, randomized, controlled trial. Its Clinical Trials Protocol Record can be accessed through the“ClinicalTrials.gov website, ID: ”NCT05371769." The study was conducted with 66 fourth-year students in the Nursing Department of the Health Sciences Faculty at Çankırı Karatekin University in the Spring Semester of the 2021-2022 Academic Year. Written permissions were obtained from the ethics committee and the institution to implement the study. The students to be included in the study were selected by simple random sampling. They were divided into intervention and control groups with homogeneous overall academic achievement scores. The study was conducted triple-blind with the researcher, students, and statistician blinded. A website was created for chronic pain management training. The video trainings, end-of-video evaluation questions, and data collection tests were created and uploaded to this website. Data collection tests included: Personal data form, chronic pain management knowledge test, scale for healthcare professionals' attitudes towards patients with chronic pain, and chronic pain management training evaluation form. Pre-tests were applied to the control group on the website, and post-tests were applied two weeks later. Simultaneously with the post-tests of the control group, pre-tests were applied to the intervention group. Web-based chronic pain management training was provided to the intervention group for two weeks, and post-tests were applied at the end of the training. Chi-square test, Mann Whitney-U test and Wilcoxon Sign Test were used to evaluate the data. The study found that the pre-post test score differences for chronic pain management knowledge were significantly higher for the intervention group than the control group (p=0.0001). For the sub-scales regarding the attitudes towards patients with chronic pain; the difference in the pre-post test scores for the sensitivity orientation (p=0.017) and misconception orientation (p=0.001) were significantly higher for the intervention group than the control group. These results show that the web-based training positively increased students' knowledge about chronic pain management and attitudes towards patients with chronic pain. It is recommended to use web-based chronic pain management training for nursing students.