COVID-19 pandemisi döneminde Sağlık Bakanlığının kurumsal sosyal sorumluluk içeriklerine yönelik bir araştırma
A research on the corporate social responsibility content of the Ministry of Health during the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 783624
  2. Yazar: ABDİ BAKTUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KARAÇOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Covid-19 pandemisi 2019 yılında Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkmış ve dünya geneline hızlı bir şekilde yayılmıştır. Pandemi döneminde başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere tüm sağlık kurumları Covid-19 salgın hastalığı ile mücadele etmişlerdir. Toplum genelinde Covid-19 salgın hastalığının meydana getirdiği sonuçlar ile ilgili olarak büyük bir endişe ve kaygı yaşamıştır. Sosyal medya bu dönem içerisinde Covid-19 pandemisi ile ilgili bilgi verilmesi ve Covid-19 pandemisinden korunmaya yönelik önlemlerin alınması için aktif bir araç olarak kullanılmıştır. Sosyal medyada yer alan kurumsal sosyal sorumluluk içeriklerinde ünlülerin kullanılması toplum genelinde farkındalık meydana getirmiştir. Pandemi döneminde Sağlık Bakanlığı tarafından üretilen bu içeriklerin kullanılması, toplumun Covid-19 salgın hastalığı konusunda bilgi sahibi olmasını, hastalığına dair kurallara uymasını ve pandemi ile ilgili bilinçli hale gelmesini sağlamıştır. Sosyal medya uygulamaları kısa süre içerisinde geniş hedef kitlelerine ulaşmayı sağlayan teknolojik araçlar olarak tanımlanmaktadır. Pandemi sürecinde sosyal medya uygulamaları ve kurumsal sosyal sorumluluk içerikleri aktif bir şekilde kullanılmıştır. Dünyadaki tüm insanların Covid-19 salgın hastalığı ve hastalıktan korunmaya yönelik önlemler konusunda farkındalık geliştirmesini sağlamıştır. Bu bilgilerden hareketle çalışmada, Covid-19 pandemisi döneminde Sağlık Bakanlığının sosyal medya kurumsal sosyal sorumluluk içeriklerinde ünlü kullanım stratejileri konusu incelenmiştir. Çalışmanın amacı, Sağlık Bakanlığının sosyal medya kurumsal sosyal sorumluluk içeriklerinin ve ünlü kullanımı stratejilerinin incelenmesidir. Enes Batur, Orkun Işıtmak, Betül Çakmak, Refika Birgül, Alper Rende gibi kişilerin sosyal medya uygulamaları ile kurumsal sosyal sorumluluk içerikleri yayınlamaları toplumun pandemi ile ilgili bilincinin artmasını sağlamıştır. İzlenme oranları, youtuberların cinsiyetleri, yorumlar dair değerlendirmelere yer verilmiştir. Bu araştırmanın Covid-19 pandemi döneminde Sağlık Bakanlığının sosyal medya kurumsal sosyal sorumluluk içeriklerinin ünlü kullanım stratejileri konu başlıklı benzer araştırmalara rehberlik etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic emerged in Wuhan, China in 2019 and spread rapidly around the world. During the pandemic period, all health institutions, especially the Ministry of Health, struggled with the Covid-19 epidemic disease. The whole world has experienced great concern and anxiety regarding the consequences of the Covid-19 epidemic disease in society. During this period, social media has been used as an active tool to provide information about the Covid-19 pandemic and to take measures to protect it from the Covid-19 pandemic. Some celebrities have taken place in public service advertisement content on social media and that has created awareness throughout the society. The usage of those created content by Ministery of Health during the pandemic has had people enabled to be informed about and comply with the rules regarding the Covid-19 and has also raised awareness about the disease. Social media practices are defined as technological tools that enable reaching large target audiences in a short time. Those practices and public service advertisement contents were actively used during the pandemic. It has enabled all people in the world to raise awareness about the pandemic and measures to take for prevention from. Based on this information, in this study, the issue of celebrity usage strategies of social media public announcements of the Ministry of Health during the Covid-19 pandemic period was examined. The aim of this study is to examine the social media public service announcements and celebrity usage strategies of the Ministry of Health during the pandemic period. Social media practices of such users like Enes Batur, Orkun Işıtmak, Betül Çakmak, Refika Birgül, Alper Rende, and corporate public announcement content broadcasts have increased the awareness of the society about the pandemic. In this work, views rates, gender of youtubers, and evaluation on comments are included. With this work, it is expected that this research paper will guide similar studies on the subject of celebrity usage strategies of corporate social responsibility in social media contents of the Ministry of Health during the Covid-19 pandemic.