Çocukluk çağı travmaları ve yeme tutumu arasındaki ilişki: Ruminatif düşünce biçiminin aracı rolü
The relationship between childhood traumas ans eating attitudes: The mediator effect of ruminative thinking style
  1. Tez No: 783623
  2. Yazar: ŞERİFE MUTLU DAKAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBANUR BAYRAM KUZGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada, çocukluk çağı travmaları ve yeme tutumu arasındaki ilişki ile ruminatif düşünce biçiminin bu ilişkideki aracı rolü incelenmiştir. Bu araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeline göre yürütülmüştür. Aracılık etkisinin incelenmesi amacıyla yapısal eşitlik modellemesi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi 18 yaş üstü 423 yetişkin katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcılara Demografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Yeme Tutum Ölçeği (EAT 26) ve Ruminatif Düşünce Biçimi Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın istatiksel çalışmaları için SPSS ve AMOS 25 programlarından yararlanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla korelasyon analizleri ve Bootsrappting yöntemi ile aracılık analizleri yapılmıştır. Tez literatüre katkı sağlamak ve klinik çalışmalara yeni bakış açısı kazandırarak destek olmak amacıyla oluşturulmuştur. Bu araştırmadan elde edilen bulgular, çocukluk çağı travmaları ölçeğinden alınan toplam puan ve tüm alt boyutlarıyla (fiziksel istismar, duygusal istismar, fiziksel ihmal, duygusal ihmal ve cinsel istismar) yeme tutumu ölçeğinden alınan toplam puan arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda ruminatif düşünce biçimi ölçeğinin puanları ile yeme tutumu ölçeği puanları arasında pozitif yönde anlamlı ilişkinin olduğu görülmüştür. Ruminatif düşünce biçiminin, çocukluk çağı travmaları ve yeme tutumu arasındaki ilişkide aracılık etkisi incelendiğinde; ruminatif düşünce biçiminin kısmi aracı rolü üstlendiği tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuçları ilgili literatür çerçevesinde tartışılmış ve gelecek çalışmalar için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; the relationship between childhood traumas and eating attitude and the mediator effect of ruminative thinking style is examined. The research was conducted according to the relational screening model, one of the quantitative research methods. Structural equation modeling was used to investigate the mediation effect. The study's sample is comprise of 423 participants over 18 years age. Demographic Information Form, Chsildhood Traumas Scale, Eating Attitude Scale (EAT 26) and Ruminative Thinking Style Scale are applied to the participants. SPSS and AMOS 25 programs were used for statistical studies of the research. To identify the relations among the variables, correlation analysis and mediator analysis with the method of Bootsrappting were applied. The thesis was created in order to contribute to the literatüre and to support slinical studies by providing a new perspective. According to results from the study show that there is positive and meaningful relation between the total points obtained from the Childhood Traumas Scale with sub-dimensions (physical abuse, emotinal abuse, physical negligence, emotional negligence and sexual abuse) and Eating Attitude Scale. At the same time, it is seen that there is positive and meaningful relation between the total points obtained from the Ruminative Thinking Style Scale and Eating Attitudes Scale. In referance to the mediator role of Ruminative Thinking Style between Childhood Traumas and Eating Attitude; it is determined that Ruminative Thinking Style undertakes partial mediator role. Finding obtained from this study are argued within the context of related literature and suggestions are provided for future studies.