Silah bulundurma ruhsatı olan bireylerin çocukluk çağı travmaları ile savunma mekanizmaları, dissosiyatif yaşantıları ve kendine zarar verme davranışları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi: Trabzon örneklemi
Evaluation of the relationship between childhood traumas and defense mechanisms, dissociative experiences and self-harming behaviors of individuals with a possess gun license: The Trabzon sample
- Tez No: 783664
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Günümüzde bireysel silahlanma ve silah bulundurma odaklı bilimsel çalışmalar genellikle klinik adli psikoloji ve psikotravmatoloji kuram ve paradigmaları ekseninde yürütülmektedir. Bu tez çalışmasının temel amacı, silah bulundurma ruhsatı bulunan bireylerin çocukluk çağı travmaları ile savunma mekanizmaları, dissosiyatif yaşantıları ve kendine zarar verme davranışları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Çalışmamızın örneklemi, 2021-2022 tarihlerinde Trabzon ilinde yaşayan ve silah bulundurma ruhsatı olan 150 kişi (deney grubu) ile Trabzon ilinde yaşayan ve silah bulundurma ruhsatı olmayan 150 kişiden (kontrol grubu) oluşmaktadır. Kongur & Öztürk tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu ile Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği, Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği, Savunma Biçimleri Testi ve Kendine Zarar Verme Davranışlarını Değerlendirme Envanteri olmak üzere beş adet veri toplama aracı katılımcılarla görüşülerek yüz yüze uygulanmıştır. Deney grubunun çocukluk çağı ruhsal travmaları, dissosiyatif yaşantıları, immatür savunma mekanizmaları ve kendine zarar verme davranışları kontrol grubuna göre daha yüksekken, olgun savunma mekanizmaları ise daha düşüktür. Deney grubunun 79 (%52.66)'unun, kontrol grubunun ise 56 (%37.74)'sının DES kesme puanı 30 ve üzeri tespit edilmiş olup bu sonuç patolojik düzeyde dissosiyatif yaşantıların varlığına işaret etmektedir. DES kesme puanı 30 ve üzeri olanların çocukluk çağı travmaları, kendine zarar verme davranışları ve savunma mekanizmaları, DES kesme puanı 30'un altında olan katılımcılara göre istatiksel açıdan daha yüksektir. İntihar etmeyi düşünenlerin çocukluk çağı travmaları, immatür savunma mekanizmaları ve kendine zarar verme davranışları intihar etmeyi düşünmeyenlere göre daha yüksekken, nevrotik ve olgun savunma mekanizmaları ise daha düşüktür. Sonuç olarak hem deney grubunun hem de kontrol grubunun travmatize ve dissosiye olduğu görülmekte olup özellikle silah bulunduran bireylerle travma odaklı daha fazla sayıda bilimsel çalışmanın yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, scientific studies focused on individual armament and possess gun are generally carried out in the axis of clinical forensic psychology and psychotraumatology theories and paradigms. The main purpose of this thesis study is to evaluate the relationship between childhood traumas and defense mechanisms, dissociative experiences and self-harming behaviors of individuals with a possess gun license. The sample of our study consists of 150 people living in Trabzon with a possess gun license (experimental group) and a control group of 150 people living in Trabzon without a possess gun license (control group) between 2021-2022. Five data collection tools, namely Personal Information Form by Kongur & Öztürk, Childhood Trauma Questionnaire, Dissociative Experiences Scale, Defense Style Questionnaire and Inventory of Statements About Self-injury, were administered face-to-face with participants. While childhood traumas, dissociative experiences, immature defense mechanisms and self-harming behaviors of the experimental group were higher than the control group, mature defense mechanisms were lower. DES cut-off score of 79 (52.66%) of the experimental group and 56 (37.74%) of the control group was found to be 30 and above, and this result indicates the presence of pathological dissociative experiences. Childhood traumas, self-harming behaviors and defense mechanisms of those with a DES cut-off score of 30 and above are statistically higher than those with a DES cut-off score of less than 30. Childhood traumas, immature defense mechanisms and self-harming behaviors of those who think about suicide are higher than those who do not think about suicide, while neurotic defense mechanisms and mature defense mechanisms are lower. As a result, it is seen that both the experimental group and the control group are traumatized and dissociated, and it is recommended to conduct more trauma-focused scientific studies, especially with individuals with possess guns.