Bireysel silahlanma çerçevesinde evlerde ve iş yerlerinde silah bulundurma olgusu Sivas merkez ilçe örneği
Within the terms of individual armament the phenomenon of arms possession at homes and offices and the case of the central prefecture of the province Sivas
  1. Tez No: 208033
  2. Yazar: HÜDAYAR METE BUHARA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GENCAY ŞAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu tezde silah, silahlanma, bireysel silahlanma konularının genel bir değerlendirilmesi ile bireysel silahlanmanın bir alt dalı diyebileceğimiz evlerde ve is yerlerinde silah bulundurmanın Türkiye'deki genel durumu, hangi mevzuatlar ile düzenlendiği, hangi prosedüre tabii olduğu, silah bulundurma kapsamında Türkiye' deki silah sayıları ile Sivas merkez ilçe bazında bulundurma silahların sayısal verilerinin incelenmesi yapılmıstır. Ayrıca ?Bireysel Silahlanma Çerçevesinde Evlerde ve ?s Yerlerinde Silah Bulundurma Olgusu Sivas Merkez ?lçe Örneği Anketi? baslıklı 24 soruluk bir anket uygulaması ile silah bulundurmanın altında yatan sosyo-kültürel, psikolojik, ekonomik ve toplumsal nedenlerin neler olduğu, bu nedenler arasında yas, eğitim, gelir seviyesi vb. kisisel durumların ne derecede etkili olduğu, hangi kaygılar ile silah edinildiği hususları yapılan analizler ile tespit edilmeye çalısılmıstır. . Devletlerin ve bir takım suç örgütlerinin silahlanmasından farklı olarak kisiye özgü ve sadece kisi olarak edinilen ?aynı toplum içinde yasayan bireylerin herhangi bir ideolojiye bağlı olmaksızın atesli silahlar ve bıçaklar ile donanması olarak tarif edilebilen bireysel silahlanma konusu son dönemler de olumsuz sonuçları ile basında da sıkça yer almaktadır. Bir çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de bireysel silahlanma bir toplumsal sorundur. Ülkemizde her yıl ortalama 3 bin kisi bireysel silahlarla hayatını kaybediyor. Türkiye'de Jandarma ve Polis Bölgeleri olmak üzere iki bölgenin toplamında 2005 yılı sonu itibari ile yivsiz av tüfekleri dahil 4.094.836 adet resmi kayıtlı silah bulunuyor. Bu rakama ruhsatsız silahların da eklenmesi durumunda Türkiye'de toplam 7 milyondan fazla bireysel silah bulunduğu tahmin edilmektedir. Ayrıca bulundurma silah açısından bakacak olursak yivsiz av tüfekleri haricinde Türkiye'de ilgili yönetmelik hükümlerince düzenlenen bulundurma ruhsatları ile birlikte toplam 398.670 adet bulundurma silahın olduğunu görüyoruz. Bu rakama yivsiz av tüfekleri de eklersek toplam silah sayısı 3.733.721 oluyor. Silah bulundurma? kavramı; meskende veya isyerinde olmak üzere ilgili silahın sadece bu alanlarda bulundurulabildiği, mevzuatta belirtilen nakil ve benzer istisnalar hariç hiçbir sekilde bir yerden baska bir yere tasınmasının mümkün olmadığı bir ruhsat durumunu ifade etmektedir. Türkiye'de Silah bulundurma ruhsatı islemleri 15/7/1953 tarih ve 8458 sayılı Resmi Gazetede Yayımlanarak yürürlüğe giren ?6136 Sayılı Atesli Silahlar ve Bıçaklar ?le Diğer Aletler Hakkındaki Kanun? ve aynı kanuna dayanılarak uygulamayı göstermek amaçlı çıkarılan ve 1.6.1991 tarih ve 20888 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren kanunla aynı adı tasıyan Açıklamalı Yönetmelik hükümlerine göre yürütülmektedir. belirlenmistir. Silah bulundurmayı düzenleyen ana mevzuat bu iki düzenlemedir. Atesli Silahlar ve Bıçaklar ?le Diğer Aletler Hakkında Yönetmeliğin 4. maddesi hükmünce silah ruhsatı almasına engel hali bulunmayan, yirmi bir yasını doldurmus her Türk vatandasına silah bulundurmak bir hak olarak tanınmıstır. ?lgili Polis ve Jandarma birimleri verilerine göre 2005 yılı sonu itibari ile Sivas'ta Polis Bölgesinde toplam 4364 adet ruhsatlı silah, Jandarma Bölgesinde de toplam 28696 adet ruhsatlı silah olduğu gözüküyor. Her iki bölgenin toplamını aldığımızda Sivas'ta 2005 yılı sonu itibari toplam 33060 ruhsatlı silahın olduğunu görüyoruz. Sivas'ın yaklasık 750.000 nüfusu barındırdığını düsünürsek her 23 kisiye bir silah düstüğü ortaya çıkıyor. 2005 yılı sonu itibari ile Sivas Jandarma Bölgesinde 871, Polis Bölgesinde ise 1601 adet olmak üzere toplam 2472 adet bulundurma silahın olduğu görünüyor. Sivas merkez ilçede yapılan 24 sorudan olusan anket uygulamasının sonuçları irdelendiğinde silah bulundurmanın otuz yas ve üstünde basladığı görülmektedir. Silah bulundurma ile kisinin gelir seviyesi arasında bir iliskinin olmadığı görülmüstür. silah bulunduranların yarısına yakının kamuda çalıstığı, bir kere silah bulundurmaya baslayan kisinin bu alıskanlığını uzun yıllar sürdürdüğü ortaya çıkmıstır. Silah bulundurma nedeni olarak daha çok kisinin isi, ikinci sebep olarak ta can ve mal güvenliğinin geldiği görülmektedir. Suçlular ile mücadelede güvenlik kuvvetlerine ve adalete %75 oranında güvenildiği de ortaya çıkmıstır. Ayrıca öngörülenin aksine silah bulunduranların bu durumlarını bir üstünlük ya da diğer insanlara bir hava atma aracı olarak kullanma eğiliminde olmadıkları, hatta bunu çevresine duyurmak istemedikleri, gizli kalmasından yana oldukları, sonuçları ortaya çıkmıstır. Elde elden çıkarımlardan silah bulundurmanın altında çok çesitli sebeplerin olduğu buna karsın ne emniyet kuvvetlerine güvensizliğin, ne gelir seviyesi yüksekliğinin ya da düsüklüğünün ne de eğitim seviyesinin bu konuda tek belirleyici olmadığı ortaya çıkmıstır. Bireysel silahlanmanın önüne geçilebilmesi için devlete, basın yayın kuruluslarına, sivil toplum örgütlerine ve biz vatandaslara önemli sorumluluklar düsmektedir.
Özet (Çeviri)
This study covers a general assesment of the subjects of arms, armament, individu armament as well as the general situation of possessionof arms at home and at Office buildings in Turkey and related juridical regulations and prosedures and the number of arms in Turkey related to possession regulations and at the central prefecture of the province Sivas. Moreover, a survey entitled ?The phenomenon of arms possession at homes and offices and the case of the central prefecture of the province Sivas? comprising of 24 questions, aimed to analyze the social and cultural, psychological, economical and public reasons of arms possession; the effects of age, education, income etc. On these reasons as well as to ascertain the aim of obtaining arms. Differing from armament of states and crime organizations, individual armament, which is ? the armament of individual with knives and fire arms in society not based on any ideology, and the negative outcome, has recently occupied the media overwhelmingly. As in many countries, individual armament is a social problems in our country as well. Approximately 3.000 individual die every year in our country due to individual armament. As of 2005, a total of 4.094.836 registered fire arms, including hunting rifles, are countedin rural and city areas. Including the non-regestered fire arms, it isestimated that the number of individual armament reaches a total of 7 million. Moreover, in the case of carried fire arms, excluding hunting rifles, with regard to licenses issues for carrying a gun, a total of 398.670 fire arms are entitled for individual to carry these with them. Including hunting rifles, this number reaches a total of 3.733.721. The term ?possession? includes a license that entitles an individual to posses a fire arm at his/her house or Office which can not be transported from one location to the other, excluding the circumstances stated in related regulations. The regulations related to obtaining in individual license for possession of a fire arm in Turkey are in accordance with the ?Law Nr. 6136 related to fire arms, kinives and other tools? which has been published in the Offical Gazete Nr. 8458 of 15 July 1953 as well as the ?Explanatory Regulations? which was published in the Offical Gazete Nr. 20888 of 01 June 19991. The are the two main regulating the possession right of arms. In accordance with article 4 of the ?Regulation related to fire arms, knives and other tools? unless there are contrary conditions, every Turkish citizen at 21 has right of possessing an arm. According to the figures provided by related police and gendarme forces, as of 2005, there are 4.364 licensed arms in police and 28.696 licensed arms in gendarme controlled areas. The total of these two areas for the year of 2005 is 33.060. The approximate nımber of population of Sivas is 750.000 which in average means that every 23rd individual is possessing an arm. As of 2005 , a total of 2.472 licenses for carrying a gun have been issued in Sivas, of which 871 are in gendarme controlled areas and 1.601 in police controlled areas. The result of survey carried out in the central prefecture of the Province Sivas, comprising of 24 questions, reveals that the average age of possession an arm is 30 and above. A correlation between the income level of the individual and obtaining a license for armspossession has not been ascertained. The survey reveals that, more than half of the individuals possessin an arma re civil servant and that once an individual obtains a license he/she carries it for a long term. The firs reason for possessing an arms is the profession of the individual and second reason is to protect his/her live and property.It has been revealed that 75% of the population trusts the security forces in the combat against crime. In contrast to public opinion, the individuals possessing an arm do not regard it as case of ?show off? and moreover they do not want to reveal that they posses an arm. The result of survey reveal that the reasons for possessing an arm vary and that tese reasons do not include any distrust in security forces, are not related to income level, any tendencies whatsoever nor the degree of education. The state, the media, the NGO?s and we the citizens have crucial responsibilities in order to hinder individual armament.