Dimension decoupled region proposal network forobject detection
Nesne tespiti için boyutları ayrılmış bölge öneri ağı
- Tez No: 783665
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZKAN YILDIRIM, DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL ÇİMTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında, derin öğrenme tabanlı nesne testip algoritmalarında sıklıkla kullanılan geleneksel Bölge Öneri Ağı'nı (RPN) geliştirmek için DA2RPN adlı dinamik anchoları ve dinamik atama bölgeleri üretebilen Bölge Öneri Ağı önermekteyiz. Klasik Bölge Öneri Ağı, nihai sonuçları üretmek için tespit katmanı tarafından girdi olarak alınan nesne önerilerini önceden belirlenmiş bir dizi bağlantı kutuları yerleştirerek üretir. Bölge Öneri Ağı bazı sorunlara sahiptir, bunlar her özellik haritası noktası için anchor kutularının yerleştirilmesi ve bağlantı kutularını etiketlemek için birleşim üzerinden kesişme puanlarına dayalı statik eşik değerlerinin kullanılmasıdır. Bununla birlikte, nesneler yalnızca görüntü düzleminde bulunduğundan, çoğunlukla görüntü düzleminin dışında bulunan çapalar, nesneleri algılamak için kullanışlı değildir. Öte yandan, aynı kesişme-birleşim değerlerine sahip bağlantı kutusu-zemin doğruluk kutusu çiftleri, farklı nesnelerin algılanması için eşit derecede yararlı olmayabilir. Bir çapa, o nesne için en iyi aday olabilir, ancak başka bir çapa, aynı iou değerlerine sahip olsalar bile, başka bir nesne için kötü bir seçim olabilir. Bu sorunları azaltmak için, özellik haritası noktası başına farklı sayıda çapa üretiyoruz ve yer gerçeği kutusu başına seçilen çapaların kalitesine uyarlanan dinamik bir eşikleme mekanizması kullanıyoruz. Ek olarak, eğitimi kolaylaştırmak ve dinamik bağlantı oluşturmanın neden olduğu seyrekliği önlemek için bağlantı boyutlarını ayırıyoruz. COCO veri seti üzerinde denediğimiz sonuçlarımız, Bölge Öneri Ağı üzerinde iyileştirmeler göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, we propose a dynamic anchor, dynamic assignment region proposal network named DA2RPN to improve the traditional Region Proposal Network (RPN). Classical Region Proposal Network places a set of pre-determined anchor boxes to generate object proposals which are later consumed by detection heads to produce final results. Problems of the Region Proposal Network are for each feature map point same anchor boxes are placed and static threshold values based on intersection-over-union scores are used to label anchor boxes. However, anchors mostly residing out of the image plane are not that useful to detect objects as objects only reside in the image plane. On the other hand, anchor box-ground truth box pairs having the same intersection-over-union values may not be equally useful for the detection of different objects. One anchor can be the best candidate for that object but another anchor can be a poor choice for another object even if they have the same iou values. To mitigate these problems, we generate a different number of anchors per feature map point and use a dynamic thresholding mechanism adaptive to the quality of selected anchors per ground-truth box. Additionally, to ease the training and to prevent sparsity caused by dynamic anchor generation we decouple anchor dimensions. Our results experimented on the COCO dataset show improvements over the Region Proposal Network.