Model-based route planning and difficulty estimation of indoor bouldering problems
Kısa kaya problemlerinin model tabanlı rota planlaması ve zorluk tahmini
- Tez No: 783667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS YET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Tırmanışın bir alt disiplini olan kısa kaya tırmanışı, tırmanışçıların hem problem çözme becerilerini hem de fiziksel yeteneklerini sınayan bir spordur. Başarılı olmak için, kaya tırmanışçıları karşılaştıkları yeni tırmanış problemlerine hızlı ve doğru çözümler bulmalıdır. Bu çalışma, yapay ve standartlaştırılmış bir tırmanma duvarı olan MoonBoard'taki kısa kaya problemlerini çözerken tırmanışçıların karar verme süreçlerine odaklanmaktadır. MoonBoard, geniş bir uluslararası topluluğa sahip popüler bir tırmanma duvarıdır. Bu çalışma, karşılaştığı yeni kısa kaya problemleri için hamle sırasını planlamak üzere önceki çözümlerden öğrenen, hedef tabanlı bir yapay zeka modeli geliştirmeyi amaçlamaktadır. Modelin hamle zorluğu tahminlerini ve tırmanış çözümlerini, uzman tırmanıcılar tarafından sağlanan zorluk tahminleri ve çözümlerle karşılaştırarak değerlendiriyoruz.
Özet (Çeviri)
Bouldering – a subdiscipline of climbing– is a both mentally and physically demanding sport as it challenges both the problem-solving skills and physical abilities of climbers. In order to be successful, boulder climbers must find fast and accurate solutions to novel climbing problems they encounter. This study focuses on the decision-making processes of climbers when solving boulder problems in an artificial and standardized climbing wall called MoonBoard. MoonBoard is a popular climbing wall that has a large international community. This study aims to build a goal-based AI agent that learns from previous solutions to plan the sequence of actions for novel boulder problems it encounters. We evaluate the agent's cost estimates and climbing solutions by comparing it to the difficulty estimations and solutions provided by expert climbers.