Resource allocation methods for next-generation networks
Yeni nesil ağlarda kaynak atama yöntemleri
  1. Tez No: 783668
  2. Yazar: İLKE ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kontrol Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
5G ve ötesi iletişim sistemlerinde, bağlı kullanıcı sayısının ve veri trafiğinin önemli oranda artması beklenmektedir. Sürekli artan gereksinimleri karşılamak için sınır bilişim (MEC), dikgen olmayan çoklu erişim (NOMA) ve heterojen ağ (HetNet) gibi yöntemler detaylı olarak çalışılmaktadır. Bu çalışmada, bahsi geçen yöntemlerle ilgili üç farklı kaynak atama problemi incelenmiştir. İlk olarak, yukarı yönlü bağlantı için sınır bilişim ve hibrit NOMA yöntemi için enerji verimliliğini arttıran bir kaynak atama algoritması önerilmiştir. Optimizasyon problemi çözülerek, yeni bir çoklu erişim yöntemi bulunmuştur. Sonrasında, frekans kaynağı ataması problemini çözmek için bir algoritma önerilmiştir. Önerilen yöntemlerin literatürde bulunan yöntemlerden daha verimli olduğu kuramsal analiz ve benzetim çalışmaları ile gösterilmiştir. Sonrasında, aşağı yönlü bağlantı için hibrit NOMA yöntemi için tüm ağdaki enerji verimliliği incelenmiştir. Öncelikle iki kullanıcı için hibrit NOMA yöntemi önerilmiş, sonrasında daha fazla kullanıcıya uygulanabilecek şekilde geliştirilmiştir. Benzetim çalışmalarıyla, önerilen hibrit NOMA yönteminin dikgen çoklu erişim (OMA) ve NOMA yöntemlerinden daha verimli çalıştığı gösterilmiştir. Son olarak, heterojen ağlar için dağıtık kaynak ataması problemi incelenmiştir. Öncelikle, etkin girişim miktarını azaltan dağıtık bir frekans kaynağı ataması algoritması önerilmiştir. Daha sonra, güç ataması için de bir dağıtık algoritma geliştirilip, kaynak atamasını dağıtık ve bütünleşik olarak gerçekleştiren bir algoritma önerilmiştir. Önerilen yöntemin literatürdeki yöntemlerden daha yüksek veri trafiğini desteklediği benzetim çalışmaları ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In 5G and beyond systems, the number of connections and data traffic is expected to grow significantly. To support the ever-increasing requirements, new solutions such as Mobile Edge Computing (MEC), Non-Orthogonal Multiple Access (NOMA), and Heterogeneous Networks (HetNets) are studied extensively. This thesis focuses on the resource allocation methods for uplink Hybrid NOMA for MEC offloading, downlink Hybrid NOMA, and downlink HetNets. First, a joint resource allocation that minimizes the total energy consumption of users for uplink Hybrid NOMA MEC Offloading is proposed. By solving the joint optimization problem, we propose a novel optimal Hybrid NOMA scheme referred to as Switched Hybrid NOMA for power and time allocation. Subsequently, we propose an algorithm to solve the sub-channel allocation (SCA) problem. We demonstrate that the proposed methods outperform the results in the literature analytically and by simulations. Then, we switch to the downlink communication, and study a resource allocation scheme that minimizes the total weighted energy consumption in the network. We propose a novel optimal Hybrid NOMA scheme for two users and then extend this idea to multiple users. Via simulations, we demonstrate that the Hybrid NOMA method outperforms Orthogonal Multiple Access (OMA) and NOMA methods. Afterward, we investigate novel distributed sub-channel and power allocation algorithms for HetNets. We introduce an SCA algorithm that minimizes the effective interference experienced by users in the network. Then, a distributed algorithm for power allocation is proposed, and a joint resource allocation method is constructed by combining the proposed algorithms, which outperforms the existing methods in the literature.