Mavi beyaz Baba Nakkaş üslubunun incelenmesi ve Mehmet Koçer ile günümüze yansıması
Blue white, an examination of Baba Nakkaş style and how it's reflected to the present by Mehmet Koçer
  1. Tez No: 783692
  2. Yazar: BATUHAN DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA KOÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Crafts, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada, Baba Nakkaş üslubunun sanatçı Mehmet Koçer tarafından günümüze yansıtılış biçimi incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde mavi beyaz porselenlerin tarihsel gelişimi ele alınmış, devamında Baba Nakkaş üslubu hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise Baba Nakkaş üslubunun sanatçı Mehmet Koçer tarafından yorumlanarak yaptığı yeni özgün uygulamalar incelenmiştir. Çalışma için geniş bir literatür taraması yapılmış, elde edilen bilgiler teorik altyapıyı oluşturmuştur. Ayrıca, sanatçı Mehmet Koçer ile sözlü görüşme gerçekleştirilmiş, kendisinin eserleri incelenerek elde edilen veriler çalışmaya aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, how Baba Nakkaş style was reflected to the present day by Artist Mehmet Koçer was examined. In the first part of the study, the historical development of blue-white ceramics was reviewed, and then information about Baba Nakkaş Style was given. In the last part of the study, the new unique applications of Baba Nakkaş Style, interpreted by the artist Mehmet Koçer were examined. For the study, a wide literature review was made and the theoretical infrastructure was formed by the information obtained. An interview was held with the artist Mehmet Koçer; his works were examined and acquired data were presented in the study.