Doğal yüzme havuzlarının tasarım ve uygulama ilkelerinin ortaya konulması
The design and implementation principles of natural swimming pools
- Tez No: 783691
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUTKU AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Doğal (biyolojik) yüzme havuzları yurtdışında, özellikle de Avrupa ülkelerinde yaygınlaşmaya başlayan bir uygulama olmasına rağmen, ülkemizde yeni duyulmaya ve uygulanmaya başlayan bir gelişmedir. Yapılan bilimsel araştırmalar da bu nedenle daha çok ABD ve Avrupa'da ortaya çıkmakta olup, o bölgelerin iklim koşulları ve bitki örtüleri dikkate alınarak gerçekleşmiştir. Doğal yüzme havuzlarında kullanılan teknolojik altyapı ise çok çeşitlilik göstermekte olup, uygulayıcı firmalar üzerinden özelleşmiştir. Bu tez ile hem yurtdışındaki bilimsel araştırmalardan, hem de ülkemizdeki uygulamalardan elde edilen tecrübelerden yola çıkarak doğal yüzme havuzlarının tasarımında ve uygulanmasında dikkat edilmesi gereken ilkeler ekolojik, teknolojik ve estetik prensipler çerçevesinde belirlenmeye çalışılmıştır. Tez çalışmasında literatür taramasının yanı sıra, İstanbul'da doğal yüzme havuzu uygulamaları yapan firmalarla yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bu sonuçları hem ülkemizdeki uygulamalara yol göstermekte, hem de özellikle ülkemizde konuyla ilgili oldukça sınırlı olan bilimsel literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Although natural (biological) swimming pools is a concept that has started to become widespread abroad, especially in European countries, it is a development that has just begun to be heard and implemented in Turkey. For this reason, scientific research has mostly been emerging in the USA and Europe, and they have been carried out taking into account the climatic conditions and vegetation of those regions. The technological infrastructure used in natural swimming pools is very diverse and has been customized through implementing companies. With this thesis, it is aimed to determine the ecological, technological and aesthetic principles that should be considered in the design and implementation of natural swimming pools, based on the experience gained both from implementations in Turkey and scientific literature. In this thesis, in addition to the literature review, face-to-face interviews were conducted with companies that make natural swimming pool implementations in Istanbul. The results of this research both guide practices and contribute to the scientific literature, which is quite limited, especially in Turkey.