Narenciye kabuklarının yonca silajının silaj kalitesi ve in vitro gaz üretimi üzerindeki etkileri
Effects of citrus peels on silage quality and in vitro gas production of alfalfa silage
- Tez No: 783693
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, farklı dozlarda atık narenciye kabuklarından (portakal, mandalina, greyfurt ve limon) elde edilen tozların ilavesiyle silolanan yonca otlarının besin içeriklerinin, fermentasyon özelliklerinin, gaz üretimlerinin (GÜ), metabolik enerji değerlerinin (ME), organik madde sindirilebilirliklerinin (OMSD) ve aerobik stabilitelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çiçeklenme öncesi dönemde hasat edilen Magnum 5 yonca çeşidi (Medicago sativa) laboratuvar ortamında 500 gramlık plastik vakum torbalarına %0, %3, ve %6 oranında farklı narenciye kabukları ilavesi ile 3 tekerrürlü olarak silolanmıştır. 90 günlük silo süresinin sonunda silajların besin içerikleri, fermentasyon özellikleri, GÜ ve aerobik stabiliteleri incelenmiş, ME ve OMSD dereceleri hesaplanmıştır. Narenciye kabuklarından elde edilen katkı maddesi silajların KM, HP ve HY değerlerini artırırken; hücre çeperi elemanları olan ADF ve NDF'nin yanı sıra HK içeriklerini azaltmıştır. Katkı maddesinin dozuna bağlı olarak katkı miktarı arttıkça silajların pH'ları azalmış ve en düşük değer % 6 oranında mandalina kabuğu ilave edilen grupta tespit edilmiştir. Kontrol grubu silajlar kalite sınıflandırmasında“orta”derece silajlar olurken narenciye kabuğu ilavesi ile silajların kalite dereceleri“iyi”ve“çok iyi”derecelerine yükselmiştir. Kontrol grubu ile kıyaslandığında katkı maddesi ilavesi ile silajların net gaz, ME ve OMSD artışlar, metan yüzdesinde azalışlar (% 0.47-25.04) meydana getirmiştir. ME ve OMSD derecelerindeki artışlar arzu edilir olsa da GÜ parametrelerinden elde edilen sonuçlar beklentileri karşılamada yetersiz kalmıştır. Yedi günlük aerobik stabilite testi sonrasında mandalina kabuğu ilaveli silajlarda bozulma meydana gelmemiş ve silaj gruplarında herhangi bir küf oluşumuna rastlanmamıştır. Yonca otlarının narenciye kabukları ilavesi ile silolanmasının silajların besin içeriğini ve fermantasyon kalitesini iyileştirmede etkili olduğu, çevre kirliliğine kısmi bir çözüm sağladığı ancak gaz üretim değerlerinin antimetanojenik olarak beklentileri karşılamadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the nutrient content, fermentation properties, gas production (GP), metabolisable energy (ME), organic matter digestibility (OMD), and aerobic stability of alfalfa ensiled with the addition of different doses of citrus peel powder (orange, tangerine, grapefruit, and lemon). Magnum 5 clover cultivar (Medicago sativa) harvested in the pre-flowering period were siled up in 500-gram plastic vacuum bags with the addition of 0, 3, and 6% different citrus peels in 3 replications in the laboratory. At the end of the 90-day ensiling period, the nutrient content, fermentation properties, gas productions, and aerobic stability values of silages were investigated; the ME and OMD values were calculated. While the additive obtained from citrus peels increases the DM, CP, and EE values of silages, decreased the CA contents as well as the cell wall elements ADF and NDF. As the amount of additive increased depending on the dosage, the pH of the silages decreased, and the lowest value was found in the group with 6% tangerine peel added. While the control group silages were“medium”grade silages in quality classification, the quality grades of silages increased to“good”and“very good”grades with the addition of citrus peel. Compared to the control group, the addition of additives resulted in an increase in the net gas, ME, and OMD degrees of the silages and a decrease in the methane percentage (0.47 to 25.04%). Although increases in ME and OMD values are desirable, the results obtained from gas production parameters are insufficient to meet expectations. After the seven-day aerobic stability test, the silages with tangerine peel addition did not deteriorate and no mold formation was found in all silage groups. It was concluded that the ensiling of alfalfa with citrus peels was effective in improving the nutritional and fermentation quality of silages and provided a partial solution to environmental pollution, but gas production values did not meet expectations as antimethanogenic.