Konutlarda kapalı otoparkların enerji verimliliği açısından tasarım standartlarının değerlendirilmesi
Evaluation of design standards of residential parking garages in terms of energy efficiency
  1. Tez No: 783743
  2. Yazar: RAMAZAN CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CÜNEYT ELKER, DOÇ. DR. GÜLSU ULUKAVAK HARPUTLUGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Hava kirliliği, çevre kirliliği, kaynakların hızla tükenmesi gibi küresel sorunlar, sağlık ve konfor koşullarının giderek bozulması gibi olumsuzluklarla birlikte sürdürülebilirlik kavramını her geçen gün daha önemli hale getirmektedir. Ekolojik, ekonomik ve sosyokültürel alanlara etkisinden dolayı, sürdürülebilirlik esaslarının sağlanması gereken en önemli alanlardan biri de yapı sektörüdür. Artan nüfus ile teknolojinin de gelişmesine paralel olarak hız kazanan üretim ve tüketim döngüsü iyi yönetilemediği için ortaya çıkan iklim değişikliği ve küresel ısınma gibi sorunlar geri dönülmesi zor bir noktaya geldiğinden dolayı enerji verimliliği, karbon salımının azaltılması, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması daha da önem kazanmıştır. Mimarlar mekân tasarımlarında pasif tasarım kriterlerini göz önünde bulundurarak özellikle enerji performansı yüksek yapılar üretme çabasındadır. Yapıların enerji tüketimleri harcanan toplam enerjideki oranları nedeniyle çok önemlidir. Yapıların büyük kısmını oluşturan konutlarda ise durum aynıdır. Konut yapılarının tasarımlarında enerji etkin bir yapı tasarımı için yapının konut olan bölümleri kadar ortak kullanım alanları da göz önünde bulundurulmalıdır. Ortak kullanım alanlarından olan kapalı otoparkların ise binaların enerji tüketimindeki payları çok fazladır. Bu yüzden yönetmeliklerde kapalı otopark alanlarının enerji verimliliğinin sağlanması ile ilgili düzenlemelere ihtiyaç vardır. Özellikle konutlardaki kapalı otoparkların binanın enerji tüketimine etkisi, üzerinde önemle durulması gereken bir konudur. Bu yüzden konut yapılarında otopark alanlarının tasarımı yapının enerji performansını olumlu yönde etkileyecek şekilde tasarlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Global problems such as air pollution, environmental pollution, and rapid depletion of resources, together with negativities such as the gradual deterioration of health and comfort conditions, make the concept of sustainability more critical day by day. Due to its impact on ecological, economic and socio-cultural areas, the building sector is one of the most important areas where sustainability principles must be met. Energy efficiency, reduction of carbon emissions and use of renewable energy sources have gained even more importance as problems such as climate change and global warming, have emerged due to the fact that the production and consumption cycle, which has accelerated in parallel whit the increasing population and the development of technology, cannot be managed well. Architects try to produce buildings with high energy performance, considering passive design criteria in building designs. The energy consumption of buildings is very important due to their ratio to the total energy consumed. The situation is the same for the residences, which constitute most of the buildings. In the design of residential buildings, common areas should be considered and the residential parts of the building for an energy-efficient building design. The share of indoor parking lots, which are among the common areas, in the energy consumption of the buildings is very high. Therefore, regulations are needed to ensure the energy efficiency of indoor parking areas. The effect of indoor parking garages, especially in residences, on the energy consumption of the building is an issue that should be emphasized. Therefore, the design of parking lots in residential buildings should be designed in a way that will positively affect the energy performance of the building.