Investigation of the risk of violence in nurses working in the emergency departments of Diyala city hospitals in Iraq
Irak Diyala şehir hastaneleri acil servislerinde çalışan hemşirelerde şiddet riskinin incelenmesi
- Tez No: 783744
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN ERGÜL TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Health Care Management
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Sağlık kuruluşları, meslek örgütleri ve hükümet grupları tıp alanında şiddeti önlemek için çalışmaktadır. Ancak, iş yerinde şiddet, özellikle de hemşirelere yönelik şiddet, dünya çapında sağlık kurumlarında endişe kaynağı olmaya devam etmektedir. Irak acil servislerinde hemşirelere yönelik şiddet çok yaygın hale gelmiştir ve birçok hemşire şiddetin işlerinin bir parçası olduğunu düşünmektedir. Bu çalışma, acil serviste çalışan hemşireler üzerindeki şiddet risklerini araştırmayı ve hemşirelerin şiddete maruz kalma düzeyleri, işten ayrılma niyetleri, şiddet riski, gelecekte şiddet riskine maruz kalma potansiyeli ve çalışma ortamının kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Betimsel ve ilişkisel nitelikte kesitsel bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi, Irak'ın Diyala kentindeki hastanelerin acil servislerinde çalışan ve olasılıklı olmayan (amaçlı) örnekleme yöntemi kullanılarak ulaşılan 200 hemşireden oluşmaktadır. Veriler, sosyo demografik veri formu, şiddet olayları hakkında genel sorular, İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği, Şiddet Riski Ölçeği, İşyerinde Şiddet Olayları Ölçeği, Gelecekte Şiddete Maruz Kalma Olasılığı Ölçeği ve Çalışma Ortamının Kalitesi Ölçeğini içeren bir öz bildirim aracı ile toplanmıştır. Veriler Statistical Package for Social Sciences (SPSS) versiyon 26 kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma, hemşirelerin iş yerlerinde %30,5 gibi yüksek bir oranda şiddet riskine maruz kaldıklarını ortaya koymuştur. Hemşirelerin %31,9'u son bir yıl içinde dört ya da daha fazla kez şiddete maruz kalmıştır. Hemşirelerin %54'ü bir önceki yıl dört veya daha fazla fiziksel şiddet olayına maruz kaldığını bildirmiştir. Şiddet olaylarının %79'u hasta yakınları tarafından gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın hemşirelerin çalışma ortamının kalitesine ilişkin görüşleri üzerine sonuçları, hemşirelerin %38'inin çalışma ortamının kalitesinin yeterli olduğu fikrine kesinlikle katılmadığını göstermiştir. Acil serviste şiddete maruz kalma oranı, acil servisteki deneyim yılına göre değişmitir. 1 ile 9 yıllık deneyim süresinde işyerinde şiddete maruz kalma oranı (%49,5), diğer deneyim sürelerine (10 ile 19 yıl [%31,0], 20 ile 29 yıl [%11,0] ve 30 ile 40 yıl [%8,5]) göre daha yüksektir. Şiddete maruz kaldıktan sonra hemşirelerin yarısı öfke hissettiğini bildirmiş, bunu hayal kırıklığı (%26), stres (%13), mağduriyet (%6) ve çalışma isteğinde azalma (%5) izlemiştir. Hemşirelerin %35,6'sı gelecekte şiddet olasılığı bildirmiştir. Hemşirelerin %28'i gelecek yıl hemşirelik dışında başka bir meslekte iş arama, %63'ü ise çalıştığı hastanenin dışında yeni bir iş arama düşüncesine katıldığını belirtmiştir. Ayrıca, hemşirelerin iş yerinde şiddete maruz kalma ve şiddet riski düzeyleri, çalışma ortamının kalitesi ile negatif yönde; şiddet riski düzeyleri işyerinde şiddete maruz kalma ile pozitif yönde ve gelecekte şiddete maruz kalma olasılığı, işten ayrılma niyetiyle pozitif yönde ilişkiliydi. Araştırmacı, acil serviste en fazla şiddet olayına hasta yakınlarının neden olduğu sonucuna varmıştır. Genç hemşireler daha az hemşirelik deneyimine ve acil serviste daha az deneyime sahiptir ve daha fazla şiddet riski altındadır. Birçok hemşire, farklı çalışma dönemlerinde dört veya daha fazla kez sürekli şiddet riski altında olduğunu bildirmiştir. Şiddete maruz kaldıklarında yardım aramakta, öfkeli ve hayal kırıklığına uğramış hissetmektedirler. Bu nedenle, birçok hemşire işyerinde artan şiddet nedeniyle işten ayrılmayı düşünmekte ve gelecekte şiddet riski bildirmektedir. Sonuç olarak, hemşirelere yönelik işyeri şiddeti, etkili önleyici politikaların üretilmesinde odaklanılması gereken önemli bir konudur.
Özet (Çeviri)
Health facilities, professional associations, and governmental groups are all working to prevent violence in the medical field. However, workplace violence (WPV), especially violence toward nurses, continues to be a concern in medical institutions worldwide. In the Iraqi emergency departments, violence against nurses has become very common, and many nurses think that violence is part of their job. This study aims to investigate the risks of violence on the nurses handling the emergency department and to examine the relationship between nurses' level of exposure to violence, their intention to leave the job, the risk of violence, the potential for exposure to risks of violence in the future and the quality of the work environment. A descriptive and relational cross-sectional study was performed. The sample consisted of 200 nurses working in emergency departments of hospitals in Diyala city in Iraq, which was reached using the non-probability (targeted) sampling method. Data was collected through a self-report tool that includes socio demographic data for nurses, general information about violent incidents, scales of Intention to Leave Work, Risk of Violence, Violent Events at Work, Probability of Future Exposure to Violence and The Quality of the Work Environment. The data was analyzed using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) version 26. The study revealed that nurses are exposed to a high risk of violence, 30.5%, in their workplace. 31.9% of nurses had experienced violence four or more times in the previous year. 54% of the nurses reported being exposed to four or more incidents of physical violence in the previous year. Patients' relatives committed 79% of violent incidents. The study's results regarding nurses' views on the quality of the work environment showed that 38% of nurses strongly disagree with the idea that the quality of work environment is sufficient. The rate of exposure to violence in the workplace in the emergency department varied according to the years of experience in the emergency department. There was a high incidence of violence at work from 1 to 9 years of experience (49.5%) compared to other years of experience (10 to 19 years, 20 to 29 years, and 30 to 40 years) by 31.0%, 11.0%, 8.5%, respectively. After being subjected to violence, half of the nurses reported feeling of anger, followed by disappointment (26%), stress (13%), aggrieved (6%) and reduced work enthusiasm (5%). 35.6% of the nurses expressed the possibility of violence in the future. They agreed and strongly agreed (28%) to look for a job in a new profession other than nursing next year, while 63% of them agreed or strongly agreed to look for a new job outside their current hospital. In addition, exposure to violence at work and the level of risk for violence were negatively correlated with the quality of work environment. The level of risk for violence were positively correlated with exposure to violence at work. The possibility of violence in the future was positively correlated with the nurses' decision to leave their jobs. The researcher concluded that relatives of patients cause the most violent incidents in the emergency department. Young nurses have less nursing experience, less experience in the emergency department, and are at greater risk of violence. Many nurses reported being at constant risk of violence four or more times during different work periods. When they experience violence, they seek help and feel angry and disappointed. Therefore, many nurses are considering leaving their jobs due to increased violence in the workplace and reporting the possibility of future violence. As a result, work-related violence toward nurses is an important topic to focus on in producing effective preventive policies.