Larinks kanserli hastalarda ctla-4 düzeyi ve polimorfizmi ile triptofan metabolizmasının araştırılması
Investigation of ctla-4 level and polymorphism and tryptophan metabolism in patients with laryngeal cancer
  1. Tez No: 783758
  2. Yazar: AYÇA SEZEN US
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YAYLIM, PROF. DR. ÖZLEM KÜÇÜKHÜSEYİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Larinks kanseri, tüm baş ve boyun kanserlerinin üçte birini oluşturan önemli bir morbidite ve mortalite kaynağıdır. T hücre bağışıklığının düzenleyicilerinden CTLA-4 geni kanser immünoterapisi yaklaşımlarında son yıllarda oldukça ilgi görmüştür ancak larinks kanseri ile ilişkisi hakkında yeterli çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızın amacı, larinks kanserli hastaların immünitesinin düzenlenmesinde rolü olabilecek CTLA-4'ün serum düzeyi ve polimorfizmi ile triptofan (TRP) ve metabolitleri olan kinürenin (KYN) ve kinürenik asit (KYNA) seviyelerinin varlığı ve değişimi ile birlikteliğinin incelenmesidir. Bu çalışma kapsamında hasta ve kontrollerin kanlarından izole edilmiş DNA örnekleri kullanılarak CTLA-4 49 A/G ve CTLA-4 318 C/T polimorfizmlerinin genotipik özellikleri, serum sCTLA-4 seviyeleri ile plazma TRP, KYN ve KYNA seviyeleri yüksek performanslı sıvı kromotografisi (HPLC) ile tespit edilmiştir. Elde ettiğimiz verilere göre, LK hastaları ve kontrol grubu CTLA-4 49 A/G genotip ve allel dağılımı anlamlıydı (sırasıyla, p=0,016 ve p=0,005). G allel taşıma frekansı (p=0,026) ve GG genotip frekansı hastalarda anlamlı yükselmiştir. Kontrolle karşılaştırıldığında hasta gurubunda CA haplotipi (p=0,0047) anlamlı düşük, CG haplotipinin (p=0,0143) anlamlı yüksekti.
Özet (Çeviri)
Larynx cancer is an important source of morbidity and mortality, accounting for one-third of all head and neck cancers. The CTLA-4 gene, which is one of the regulators of T cell immunity, has received a lot of attention in cancer immunotherapy approaches in recent years, but there are not enough studies on its relationship with larynx cancer. The aim of our study is to examine the serum level and polymorphism of CTLA-4, which may have a role in regulating the immunity of patients with larynx cancer, and the presence and change of tryptophan (TRP) and its metabolites kynurenine (KYN) and kynurenic acid (KYNA) levels. In this study, genotypic features of CTLA-4 49 A/G and CTLA-4 318 C/T polymorphisms, serum sCTLA-4 levels and plasma TRP, KYN and KYNA levels were determined by high performance liquid chromatography (HPLC) using DNA samples isolated from the blood of patients and controls. According to the data we obtained, CTLA-4 49 A/G genotype and allele distribution in LK patients and control group were significant (p=0.016 and p=0.005, respectively). G allele carrying frequency (p=0.026) and GG genotype frequency were significantly increased in patients. Compared to the control group, CA haplotype (p=0.0047) was significantly lower and CG haplotype (p=0.0143) was significantly higher in the patient group.