Larenks kanserinde tümör istila eden T lenfositlerde immün kontrol noktaları; lenfosit aktivasyon geni-3 (LAG-3), T hücre immunglobulin ve musin domain içeren protein-3 (TIM-3) ve T hücre baskılayıcı v-domain immünglobulin (VISTA) ekspresyon düzeylerinin belirlenmesi
Immune checkpoints in tumor-infiltrating t lymphocytes in laryngeal cancer: Determination of expression levels of lymphocyte activation gene-3 (LAG-3), T cell immunoglobulin and mucin domain-containing protein-3 (TIM-3), and v-domain IG suppressor of T cell activation (VISTA)
  1. Tez No: 929975
  2. Yazar: ERDOĞAN ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN OKTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Kulak Burun ve Boğaz, Onkoloji, Allergy and Immunology, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji ve Kanser Biyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Günümüzde immünoterapide en önemli hedef moleküller programlanmış ölüm-1 (PD-1) ve Sitotoksik T-lenfosit ilişkili antijen-4 (CTLA-4) dür. Ancak Lenfosit aktivasyon geni-3 (LAG-3), T hücre immünoglobulin ve müsin domain içeren protein-3 (TIM-3) ve T Hücre Baskılayıcı V- Domain İmmünglobulin (VISTA), güncel olarak araştırılan PD-L1 ve CTLA-4 ten farklı immün kontrol noktalarıdır. Bu çalışmanın amacı; larenks kanseri olan olgularda tümörü infiltre eden T-lenfositlerde LAG-3, TIM-3 ve VISTA immün kontrol noktalarının ekspresyon seviyesini, bu immün kontrol noktalarının hastalığın prognozuna ve karakteristik özelliklerine etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ocak 2010- Aralık 2020 tarihleri arasındaki İleri evre larenks kanseri nedeniyle opere olan hastalardan patolojisi yassı hücreli karsinom olarak raporlanmış 132 hasta dahil edilmiştir. Hastaların sosyodemografik verilerine, sağkalım, hastalıksız sağkalım bilgisine ve tümöre ait patolojik özelliklere hastane arşivinden ve hasta dosyalarından ulaşılmıştır. Tüm olguların patoloji spesmenlerinden hazırlanan bloklara LAG-3, TIM-3, VISTA ve CD8+ immünhistokimyasal boyaları uygulanmıştır. Bulgular: Larenks karsinomlu 132 hastanın izlem süresi ortalama 44,67 (±33,51, min: 1-max:126) aydır. Çalışmanın sonlanım tarihindeki tüm larenks kanserli olgularda genel sağkalım %69,7 hastalıksız sağ kalım %78,8 olarak bulunmuştur. Beş yıllık genel sağkalım ve hastalıksız sağkalım sırası ile %75,1 ve %78,5 saptanmıştır. LAG-3 ekspresyonunun %26,5, TIM-3'ün %51,5 ve VISTA'nın %53 oranındadır. LAG-3, TIM-3 ve VISTA ekspresyonun varlığının genel sağkalım ve hastalıksız sağkalım üzerine etkisinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptanmıştır. Çalışmada sadece LAG-3 ekspresyonu pozif olan hastalarda istatistiksel olarak anlamlılık olmasa da hem hastalığın rekürrensi hem de sağkalım açısından daha iyi sonuçlar gözlenmiştir. LAG-3 negatif olan hastalarda tiroid kıkırdak invazyonu pozitif saptanan hastalara oranla istatiksel olarak anlamlı derecede daha sık rastlanmıştır. Sonuç: Bu çalışmada ileri evre larenks kanseri olgularında araştırılan diğer immün kontrol noktalarının prognoz üzerine anlamlı bir etkisinin olmadığı ancak LAG-3, TIM-3 ve VISTA'nın yüksek oranda, tümör infiltre lenfositlerde overeksprese edildiği saptanmıştır. Gelecekte bu İKN'larının prognoza etkilerinden ziyade bu moleküllerin tek başına veya birlikte hedeflenmesinin tedaviye olan katkılarını araştıran çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: In immunotherapy, the most prominent target molecules are Programmed Death-1 (PD-1) and Cytotoxic T-lymphocyte-associated antigen-4 (CTLA-4). However, Lymphocyte Activation Gene-3 (LAG-3), T cell immunoglobulin and mucin domain-containing protein-3 (TIM-3), and V-domain Ig Suppressor of T cell Activation (VISTA) are alternative immune checkpoint molecules currently being investigated. The aim of this study is to evaluate the expression levels of LAG-3, TIM-3, and VISTA immune checkpoints in tumor-infiltrating T lymphocytes in laryngeal cancer cases and to investigate the impact of these immune checkpoints on disease prognosis and tumor characteristics. Material and Methods: This study included 132 patients who underwent surgery for advanced-stage laryngeal cancer with histopathological confirmation of squamous cell carcinoma between January 2010 and December 2020. Sociodemographic data, survival rates, disease-free survival information, and tumor pathological characteristics were obtained from hospital records and patient files. Immunohistochemical staining for LAG-3, TIM-3, VISTA, and CD8 was performed on pathology specimen blocks prepared from all cases. Results: The mean follow-up period for 132 patients with laryngeal carcinoma was 44.67 months (±33.51, min: 1, max: 126 months). At the end of the study, the overall survival (OS) rate for all laryngeal cancer cases was 69.7%, and the disease-free survival (DFS) rate was 78.8%. Five-year OS and DFS rates were 75.1% and 78.5%, respectively. LAG-3 overexpression was observed in 26.5% of cases, TIM-3 in 51.5%, and VISTA in 53%. The presence of LAG-3, TIM-3, and VISTA overexpression was not statistically associated with OS or DFS. However, in patients with LAG-3 overexpression, better outcomes in terms of recurrence and survival were observed, albeit without statistical significance. LAG-3-negative patients were significantly more likely to exhibit thyroid cartilage invasion compared to LAG-3-positive patients. Conclusion: This study found no significant impact of the investigated immune checkpoints on prognosis in advanced-stage laryngeal cancer cases. However, LAG-3, TIM-3, and VISTA were found to be highly overexpressed in tumor-infiltrating lymphocytes. Future studies should focus on exploring the therapeutic contributions of targeting these molecules individually or in combination, rather than their prognostic implications.