Transrektal ultrasonografi eşliğinde yapılan prostat biyopsisinde periprostatik sinir blokajına ilave edilen müziğin ağrı düzeyine etkisi
The effect of music added to periprostatic nerve blockage on pain level in prostate biopsy with transrectal ultrasonography
- Tez No: 783763
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SÜHA PARLAKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Prostat kanseri (PCa) dünyada ve ülkemizde erkeklerde sık görülen kanserlerden birisidir. Prostat kanseri tanısında altın standart yöntem transrektal ultrason eşliğinde prostat biyopsisidir. Prostat biyopsi işlemi hastalarda anksiyete ve ağrı gibi istenmeyen sonuçlara sebebiyet vermesi nedeniyle bu randomize prospektif çalışmada transrektal ultrason (TRUS) eşliğinde prostat biyopsisi yapılan 107 hastada periprostatik blokaja (PPB) ilave edilen müziğin ağrı düzeyine etkisi araştırılmıştır. Gereç ve yöntemler: Mart 2022- Ağustos 2022 tarihleri arasında TRUS eşliğinde prostat biyopsisi planlanan ve çalışma kriterlerine uygun 107 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar randomize olarak 2 gruba ayrıldı. PPB yapılan ve müzik dinletilmeyen 56 kişiden oluşan kontrol grubu 1.grup olarak belirlendi. PPB yapılan ve müzik dinletilen 51 kişiden oluşan grup, 2.grup olarak belirlendi. Prostat biyopsisi yapılan her hastanın işlem sonrasında ağrı düzeyi vizüel analog skala ile değerlendirildi ve işlem formuna kaydedildi. Bulgular: Her iki grupta ortalama yaş, serum prostat spesifik antijen (PSA), prostat hacminin ölçümleri, kan basınçları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı. İki grup arasında VAS skorları karşılaştırıldığında ise Grup 1 ve 2'de sırasıyla 5,21±1,63 ve 3,39±1,64 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Prostate cancer ( PCa ) is one of the most common cancers in men in the world and in our country. The gold standard method in the diagnosis of prostate cancer is transrectal ultrasound guided prostate biopsy. In this randomized prospective study, the effect of music added to periprostatic blockage (PPB) on the level of pain in 107 patients who underwent transrectal ultrasound (TRUS)-guided prostate biopsy, was investigated since prostate biopsy procedure causes undesirable results such as anxiety and pain in patients. Materials and methods: 107 patients who were scheduled for TRUS-guided prostate biopsy between March 2022 and August 2022 and who met the study criteria were included in the study. The patients were randomly divided into two groups. The control group consisting of 56 people who underwent PPB and did not listen to music was determined as the first group. The group consisting of 51 people who made PPB and listened to music was determined as the 2nd group. Post-procedure pain level of each patient who underwent prostate biopsy was evaluated with visual analogue scale(VAS) and recorded on the procedure form. Results: There was no statistically significant difference between the two groups in terms of mean age, serum prostate specific antigen (PSA), prostate volume measurements and blood pressure. When the VAS scores between the two groups were compared, it was calculated as 5.21±1.63 and 3.39±1.64 in Groups 1 and 2, respectively.