Assessment of urban heat: Approaching walkability from a multi-scalar perspective
Kentsel ısı değerlendirmesi: Yürünebilirliğe çok ölçekli bir yaklaşım
  1. Tez No: 783762
  2. Yazar: SHIZA MUSHTAQ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE MÜGE AKKAR ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
İklim değişikliği etkisinde artan sıcak dalgaları halk sağlığı açısından önemli riskler oluşturmaktadır; hem yaşam alanlarında hem de kamusal alanlarda günlük hayatı etkilemektedir. Veriye dayalı kentsel tasarım politikalarıyla kentsel ısıyı azaltmak, kentsel hareketliliği artırmak ve yürünebilirliği teşvik etmek mümkündür. Kentsel hareketlilik yazınında, kamusal alanların yürünebilirlik kapasitesi çevresel, sosyal ve insanî fizyolojik faktörlerle incelenmektedir. Buna karşılık, daha az sayıda çalışma, kentsel sıcaklığın yürünebilirlik üzerindeki etkisini kentsel ve metropoliten sistemleri ayrıntılı ve çok ölçekli haritalayarak ele almaktadır. Bu tez, kentsel ısı göstergelerini ve bunların kentte yürünebilirlikle ilişkili termal konfor üzerindeki etkisini incelemektedir. Ampirik araştırma bulgularını kullanarak ve yorumlayarak, Ankara'da arazi kullanımı, arazi yüzey sıcaklığı (AYS) ve bitki örtüsü sağlığındaki değişiklikleri yalnızca açık kaynak verileri kullanarak il, metropoliten, ilçe ve mahalle olmak üzere birden çok ölçekte izleme-değerlendirme yöntemi geliştirmeyi amaçlamaktadır. LANDSAT görüntüleri, 1990 ve 2021 yılları arasında seçilen yıllar için mekân-zaman sürekliliği içerisinde AYS ve Normalleştirilmiş Bitki Örtüsü İndeksi'ni (NBÖİ) ölçmek için kullanmaktadır. CORINE Arazi Kullanımı/Arazi Örtüsü (LULC) haritaları üretilerek, aynı tarihler ve coğrafi sınırlar için ölçümlenmiştir. Kentsel tasarım müdahalelerinin mikro ölçekteki etkilerini daha ileri düzeyde incelemek için bu araştırma, ENVI-met yazılımı kullanılarak hazırlanan mikro iklim simülasyonları aracılığıyla farklı sokak özelliklerine sahip dört yapı adası parçası için kentsel tasarım senaryolarını analiz etmektedir. Bu analizler, ağaçların, saçakların ve binaların sağladığı gölgelerin, zemin yüzey geçirgenliğinin, ve toprak tipinin soğutma potansiyellerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu tezdeki bulgular, iklime duyarlı kentsel tasarım uygulamalarına değerli katkılar sağlamaktadır; ve yürünebilirliği kentsel ısıyla ilişkili olarak incelemenin önemini pekiştirmektedir.
Özet (Çeviri)
Under the impacts of climate change, the growing intensity of heat waves pose a significant public health risk and affect daily life both in living spaces and public places. However, it is possible to mitigate urban heat, increase urban mobility and promote walkability with data-informed urban design policies. The literature on urban mobility examines the walkability capacity of public spaces concerning environmental, social, and human physiological factors. In contrast, fewer studies address the impact of urban heat on walkability by mapping urban and metropolitan systems in detail and at multiscale. This thesis examines urban heat indicators and their effect on thermal comfort associated walkability in the city by interpreting the empirical findings from this research. It aims to develop an assessment methodology to monitor changes in land use, land surface temperature, and vegetation health in Ankara at multiple scales (provincial, metropolitan, district and neighborhood), using only open-source data. LANDSAT images are utilized to quantify the spatio-temporal LST and Normalized Difference Vegetation Index (NDVI) for selected years between 1990 and 2021. CORINE Land Use/Land Cover (LULC) maps are extracted for the same dates and geographical boundaries. To further investigate the impacts of urban design interventions at the micro-scale, this thesis analyzes urban design scenarios for four different building blocks with distinct street features through microclimate simulations prepared by using ENVI-met software. These analyses mainly seek to examine and reveal the cooling potential of ground surface permeability, soil type, and shade provided by trees, canopies, or buildings. The findings of this thesis are valuable contributions to the practice of climate-responsive urban design and reinforce the significance of studying walkability in relation to urban heat.