Abbasi Döneminde hükümet sistemi ve halifelik
The system of government and the caliphate in the Abbasid era
- Tez No: 783769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
H. birinci yüzyılın sonu MS 8. yüzyılın başlarında, Emevi devletini ortadan kaldırmayı ve halifeliği teslim etmeyi amaçlayan bir Abbasi siyasi çağrısına tanık oldu. H.132/M.750'de başlayan ve beş yüzyıldan fazla süren Abbasi Devleti kurulmuştur. Arap İslam hilafetinin en uzun dönemi olan h.656/m.1258'de Moğollar onu ortadan kaldırmışlardır. Hz. Peygamberin amcası El-Abbas bin Abdul-Muttalib'e nisbeten Abbasi Halifeliği olarak adlandırıldı. Abbasi vaizlerinin çabaları, Emevi Halifeliğinin yıkılmasındaki ana etkenlerden biriydi. Abbasi devletinin bu şekilde kurulduğu, İslam tarihi boyunca bir devrim olarak kabul edilir. Horasan bu hareketin merkezi olmuştur. Bu halifelik, egemenliği altındaki geniş alanlar ve halkların çeşitliliği ile karakterize edilmiştir. Öte yandan Farslar ve Türklerden, Arap olmayanların, önemli mevkilere girmeleri ve halifelere yakınlıkları ile de ayırt edilmiştir. İlk halifeler İslam halifeliğinin başkentinin yerini de değiştirmiştir. Ve Halife Mansur, Abbasi Halifeliğinin başkenti ve o dönemde kültür, şehir ve bilim merkezi olan Bağdat şehrini inşa etmiştir. Abbasi Halifeliği, ilk halifelerinin gücü ile ayırt edildi ve ilk Abbasi dönemi, en güçlü dönemlerden biri olarak kabul edilir ve altın çağ olarak kabul edilir. Daha sonra Abbasi Hilafetinde yavaş yavaş zayıflamaya başlamış ve birçok siyasi, dini ve ayrılıkçı hareket ortaya çıkmıştır. Birçok krallık da bağımsızlığa girmiş ve farklı bölgelerde Abbasi Halifeliği'nin gövdesinden yavaş yavaş ayrılan birçok küçük devletler kurulmuştur. Abbasi hilafetinin devirleri boyunca en önemli özelliği, kültürel, ilmî ve dinî pek çok yönün, fikri başarıların ortaya çıkması ve başarıları ile Abbasi devrini ve sonraki devirlere ışık tutan birçok âlimin ortaya çıkmasıdır.
Özet (Çeviri)
The late first century AH / early eighth century AD witnessed an Abbasid political call aimed at eliminating the Umayyad state and handing over the caliphate. The Abbasid state was established, which began in 132 AH / 750 AD and lasted for more than five centuries until the Mongols eliminated it in 656 AH / 1258 AD, which is the longest period of the Arab Islamic caliphate. It was called the Abbasid Caliphate in relation to Al-Abbas bin Abdul-Muttalib, the uncle of the Prophet (may God bless him and grant him peace). The efforts of the Abbasid preachers were one of the main factors in bringing down the Umayyad Caliphate. to her. This caliphate was characterized by the vast areas that were under its rule and the diversity of peoples. The first caliphs also changed the location of the capital of the Islamic caliphate, and the caliph al-Mansur built the city of Baghdad, which became the capital of the Abbasid caliphate and the cultural, urban and scientific center at that time. The Abbasid Caliphate Many political, religious and separatist movements emerged, as well as the independence of many kingdoms and many mini states in different regions that separated little by little from the body of the Abbasid Caliphate. The most important characteristic of the Abbasid Caliphate throughout its eras is the emergence of many cultural, scientific and religious aspects, schools and intellectual achievements, and the emergence of many scholars whose achievements illuminated the Abbasid era and subsequent eras.