Analysis of industry 4.0 technologies' adoption using interpretive structural modelling: Empirical findings from manufacturing sector in Turkey
Endüstri 4.0 teknolojilerinin adaptasyonunun yorumlayıcı yapısal modelleme kullanılarak analizi: Türkiye imalat sektörü üzerine ampirik bulgular
  1. Tez No: 783771
  2. Yazar: ÖMER ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZKAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Büyük veri, nesnelerin interneti, bulut, siber fiziksel sistemler, 3D yazıcı teknolojileri başta olmak üzere ortaya çıkan yıkıcı teknolojiler endüstri 4.0 olarak adlandırılan yeni bir endüstri çağının ortaya çıkmasını sağladı. 2011 yılında Almanya'da düzenlenen teknoloji fuarında ortaya çıkan endüstri 4.0 kavramı endüstride üretkenliği artırma ve sistemlerin dijitalleşmesi üzerine temellerini kurmuştur. Endüstri 4.0 teknolojilerinin imalat sektörüne çeşitli yararları bulunmasına rağmen bu teknolojilerin adaptasyonu karşısında çeşitli zorluklar engeller oluşabilmektedir. Bu tez çalışmasının amacı endüstri 4.0 devrimi üzerine detaylı çalışma yapmak, endüstri 4.0 teknolojilerinin Türkiye imalat sektörüne uygulanması sırasında ortaya çıkabilecek engelleri gözler önüne sermek, bulgular sonrasında elde edilen yol haritası sayesinde endüstri 4.0 uygulamalarını hayata geçirmek isteyen yöneticilere bu yönde rehberlik etmektir. Endüstri 4.0 adaptasyonu önündeki bariyerler arasındaki ilişki kurulurken Yorumlayıcı Yapısal Modelleme tekniğinden faydalanılmıştır. Bu metod sayesinde endüstri 4.0 önündeki bariyerler arasındaki ilişkiler tespit edilmiştir. Bu çalışma yöneticilere endüstri 4.0 adaptasyonu önündeki engellerin etkisini azaltacak çözümler üretmeleri için destek olacaktır.
Özet (Çeviri)
Emerging disruptive technologies, especially big data, the internet of things (IoT), cloud, cyber-physical systems, and 3D printing technologies, led to the emergence of a new industrial era called industry 4.0. The concept of industry 4.0, which emerged at the technology fair held in Germany in 2011, has established its foundations on increasing productivity in the industry and the digitalization of systems. Although industry 4.0 technologies have various benefits for the manufacturing sector, various difficulties may arise in the adaptation of these technologies. The aim of this thesis is to conduct a detailed study on the industry 4.0 revolution, to reveal the obstacles that may arise during the application of industry 4.0 technologies to the Turkish manufacturing sector, and to guide the managers who want to implement industry 4.0 applications in this direction, thanks to the roadmap obtained after the findings. Interpretive Structural Modeling (ISM) technique was used while establishing the relationship between the barriers in front of industry 4.0 adaptation. Thanks to ISM, the relationships between the barriers in front of industry 4.0 have been determined. This study will support managers in producing solutions that will reduce the impact of barriers to industry 4.0 adaptation.