Comparative analysis of industry 4.0 levels of Türkiye and selected countries using the critic and copras methods based on specific criteria
Türkiye ve seçilmiş ülkelerin endüstri 4.0 seviyelerinin belirli kriterlere dayalı olarak crıtıc ve copras yöntemleri ile karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 934938
  2. Yazar: ÜMİT DAĞHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AFİFE DUYGU AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dış Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Dördüncü Dördüncü Sanayi Devrimi, genellikle Endüstri 4.0 olarak bilinir, ileri teknolojilerin entegrasyonuna vurgu yaparak küresel pazarlar için devrim niteliğinde bir yapı olarak ortaya çıkmıştır. Dijital çağda rekabetçi ülkelerin konumlarını anlamak amacıyla, ülkelerin Endüstri 4.0 hazırlık seviyelerini değerlendirmek ve karşılaştırmak önemlidir. Bu tez, CRITIC ve COPRAS yöntemlerini kullanarak Türkiye dahil 30 ülkenin Endüstri 4.0 seviyelerini analiz etmeye odaklanmaktadır. Bu iki yöntem, teknolojik altyapı, inovasyon kapasitesi, iş gücü becerileri ve dijital dönüşüm yetenekleri gibi 12 kritik kriter temelinde kapsamlı bir inceleme sunmaktadır. Bu araştırma, Türkiye'de Endüstri 4.0 teknolojilerinin kesintisiz entegrasyonunu desteklemek için teknolojik araçların ve altyapının geliştirilmesinin önemini vurgulamaktadır. Araştırma ve geliştirme yatırımlarını desteklemek, inovasyonu teşvik etmek ve Türkiye'nin küresel pazarlardaki konumunu güçlendirebilecek yüksek değerli teknolojik çıktılar yaratmak açısından kritik bir rol oynamaktadır. Araştırma ayrıca, mesleki eğitimler ve sanayi-akademi iş birlikleri yoluyla yetkin ve uyum sağlayabilen bir iş gücünün geliştirilmesinin önemini vurgulamaktadır; böylece insan sermayesinin Endüstri 4.0'ın teknolojik gereklilikleriyle uyumlu hale gelmesi sağlanabilir. Yasal çerçevelerin ötesinde, analiz, Türkiye'de Endüstri 4.0'ın yaygın bir şekilde uygulanmasını teşvik etmek için hükümetin başlattığı programlar ve özel sektörün aktif katılımını içeren pratik uygulama stratejilerinin gerekliliğine dikkat çekmektedir. Makroekonomik ölçekte ise borçlanma maliyetlerini azaltmak ve dijital inovasyonu teşvik eden elverişli bir iş ortamı oluşturmak gibi önlemler, yatırımları teşvik etmek açısından hayati önem taşımaktadır. Bu çok boyutlu faktörlerin ele alınması, Türkiye'nin Endüstri 4.0 benimseme sürecini hızlandırmasını, sürdürülebilir ekonomik ilerlemeyi teşvik etmesini ve küresel dijital ekonomideki konumunu güçlendirmesini sağlayacaktır. Bu tez, gelişmekte olan ekonomilerde dijital dönüşümü hızlandırmaya yönelik eyleme dönük içgörülerle desteklenen kapsamlı bir değerlendirme çerçevesi sunarak Endüstri 4.0 ile ilgili akademik ve uygulamalı tartışmalara zenginlik katmaktadır. Bunlara ilave olarak bu çalışma, uluslararası düzeyde Endüstri 4.0 uygulamasını anlamaya ve geliştirmeye çalışan politikacılar, sektör paydaşları ve akademisyenler için bütüncül bir değerlendirme sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Fourth Industrial Revolution also generally known as Industry 4.0 has emerged as a revolutionary structure for worldwide markets, emphasizing the integration of advanced technologies. In order to understand countries' competitive position in the digital era, assessing and contrasting the Industry 4.0 readiness levels of nations is important. This thesis highlightes on analyzing the Industry 4.0 levels of 30 countries, including Türkiye, using the CRITIC and COPRAS methods. These two methods creates a diverse review based on 12 critical criteria, including factors for instance technological infrastructure, innovation capacity, workforce skills, and digital transformation capabilities. This inquiry underscores the imperative of augmenting technological tools and infrastructure to assist unimpeded integration of Industry 4.0 technologies within Türkiye. Supporting investments in research and development is pivotal to nurturing innovation and enabling the creation of high-value technological outputs that can fortify Türkiye's position in global markets. The investigation further spotlights the significance of cultivating a proficient and adaptable workforce through vocational training and synergies between industry and academia, ensuring that human capital is aligned with the technological imperatives of Industry 4.0. Beyond the legislative frameworks, the analysis brings to light the necessity of pragmatic execution strategies, encompassing government-initiated programs and active participation from the private sector, to stimulate the widespread implementation of Industry 4.0 in Türkiye. On a macroeconomic scale, measures such as reducing borrowing costs and fostering a conducive business environment are integral to incentivizing investments in digital innovation. Addressing these multidimensional factors equips Türkiye to enhance its Industry 4.0 adoption trajectory, stimulate sustainable economic advancement, and consolidate its standing in the evolving global digital economy. This thesis enriches the academic and applied discourse on Industry 4.0 by delivering an exhaustive evaluative framework coupled with actionable insights aimed at propelling digital transformation in developing economies. Furthermore, this study offers a holistic assessment for politicians, industry stakeholders, and scholars striving to decipher and advance Industry 4.0 implementation on an international extent.