Özel eğitim okullarında görevli beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin derslerine yönelik görüşleri
Opinions of physical education and sport teachers working in special education schools about their lessons
  1. Tez No: 783773
  2. Yazar: ZEYNEP KALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı özel eğitim okullarında görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin spor ve fiziki etkinlikler dersine yönelik eğitim öğretim sürecine ilişkin görüşlerinin incelenmesidir. Nitel araştırma yöntemi tercih edilerek olgubilim (fenomenoloji) deseni kullanılmıştır ve yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile veriler elde edilmiştir. Araştırmaya 2021-2022 eğitim öğretim yılında Erzurum ili Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Özel Eğitim Okullarında görev yapan yedi beden eğitimi ve spor öğretmeni katılmıştır. Öğretmenlerin; altısı erkek biri ise kadındır, dört tanesi ortaokul, üç tanesi ise lise düzeyindeki okullarda çalışmaktadır, yaş aralıkları 35-50 yıl, görev süresi aralıkları 6-25 yıl, özel eğitimdeki hizmet aralığı 1-30 yıl şeklindedir. Özel eğitim gerektiren bireyler için spor ve fiziki etkinlikler dersi önemlidir ve gelişimlerine katkı sağlamaktadır. Haftalık spor ve fiziki etkinlikler ders saati süreleri yeterli değildir. Öğretmenler çeşitli öğretim yöntem ve teknikleriyle öğrencilerin derste aktif olmalarını sağlamaya çalışmaktadır. Öğretim programının uygulanması ve hedef davranışların kazandırılması zordur. Öğretmenler öğrencilerden bağımsız yaşam becerilerini gerçekleştirebilmelerini beklemektedir. Sosyal yaşama uyum sağlamalarında spor ve fiziki etkinlikler dersi pozitif etkilidir. Okullarda malzemeler yeterlidir fakat spor salonu açısından okullar yetersizdir. Öğretmenler çeşitli branşlara yönlendirmeler yapmaktadır. Öğrenciler spor ve fiziki etkinlikler dersini çok sevmektedir ve ilgileri oldukça fazladır. Öğrencilerin gelişimlerini desteklemek ve başarılı olduklarını görmek öğretmenleri mutlu etmektedir. Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin lisans eğitimleri özel eğitim açısından yetersizdir. Öğretmenler öğrencilerin tanıları hakkında yeterli bilgiye sahiptir. Öğretmenler bilgi düzeylerini arttırmak ve öğrencilere daha faydalı olabilmek adına araştırmalar yapmaktadırlar ve gelişimlerine katkı sağlamaktadırlar. Özel eğitim okullarında görev yapacak öğretmen adaylarının yetersizlik türleri gibi birçok konuda bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine the views of physical education and sports teachers working in special education schools about the education and training process for the sports and physical activities course. The qualitative research method was preferred, phenomenology design was used, and data were obtained by semi-structured interview technique. Seven physical education and sports teachers working in Special Education Schools affiliated with the Erzurum Provincial Directorate of National Education participated in the research in the 2021-2022 academic year. Six of the teachers are male, and one is female; four of them work in secondary schools, and three of them work in high schools; their age range is 35-50 years; their term of office is 6-25 years, and the service interval in special education is 1-30 years. For individuals who need special education, sports and physical activities course is important and contributes to their development. Weekly sports and physical activities class hours are not enough. Teachers try to ensure students are active in the lesson with various teaching methods and techniques. It is difficult to implement the curriculum and acquire the target behaviors. Teachers expect students to be able to perform independent living skills. Sports and physical activities course positively affect their adaptation to social life. Materials are sufficient in schools, but schools are insufficient in terms of a gymnasium. Teachers give directions to various branches. Students love sports and physical activities, and they are very interested. It makes teachers happy to support students' development and see that they are successful. Undergraduate education in physical education and sports teachers is insufficient in terms of special education. Teachers have sufficient information about students' diagnoses. Teachers conduct research and contribute to their development to increase their knowledge level and be more beneficial to students. Teacher candidates who will work in special education schools need to have knowledge of many issues, such as the types of disabilities.