Fijital pazarlamada tüketici algıları: Pazarlama ve reklamcılık bölümü öğrencileri örneği
Consumer perceptions in phygital marketing: Example of marketing and advertising department students
  1. Tez No: 783813
  2. Yazar: MEHMET ALİ BİRDANE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Özellikle yeni medya unsurlarının giderek yaygınlaşmasıyla beraber dijital medya pazarının hem harcama hem de kitle boyutuyla büyük bir hızla büyüdüğü görülmektedir. Sosyal medya ile birlikte dijital pazarlama ve reklamcılık faaliyetleri için 2022 yılı sonu itibariyle ABD'nin 80,67 milyar dolar, Çin'in ise 80,55 milyar dolar harcama yapacağı tahmin edilmektedir (Statista, 2022). Bu harcamaların büyüklüğü, diğer ülkelerin katılımı ve farklı dijital ortamlarda yapılan pazarlama harcamalarıyla birlikte düşünüldüğünde daha net görülecektir. Bunun yanında yapılan pazarlama harcamaları yalnızca dijital ortama yönelik değil aynı zamanda fiziksel ortama yönelik de gerçekleşmektedir. Basılı gazetelerde, billboardlarda, otobüs duraklarında, mağazalarda vb. alanlarda verilen reklamlar bu duruma örnek gösterilebilir. Geleneksel pazarlama tekniği olan fiziksel pazarlamanın ve yeni medya kullanımındaki rakamlarla birlikte yükselen dijital pazarlamanın birlikte kullanılması ise fijital pazarlama kavramını ortaya çıkarmıştır. Yeni bir pazarlama tekniği olarak görülebilecek fijital pazarlama özellikle covid-19 salgını sürecinde önemli bir başlık olarak ön plana çıkmıştır. Bu araştırmada pazarlama alanına hizmet eden medya ve iletişim programı öğrencilerinin fijital pazarlamaya yönelik algılarının tespit edilmesi amaçlanmıştır..
Özet (Çeviri)
It is seen that the digital media market is growing rapidly in terms of both expenditure and audience size, especially with the increasing prevalence of new media elements. It is estimated that the USA will spend 80.67 billion dollars and China 80.55 billion dollars by the end of 2022 for digital marketing and advertising activities along with social media (Statista, 2022). The size of these expenditures will be seen more clearly when considered together with the participation of other countries and marketing expenditures in different digital environments. In addition, marketing expenditures are made not only for the digital environment, but also for the physical environment. In print newspapers, billboards, bus stops, stores, etc. Advertisements given in areas can be shown as an example of this situation. The use of physical marketing, which is a traditional marketing technique, and digital marketing, which rises with the numbers in the use of new media, has revealed the concept of phygital marketing. Phygital marketing, which can be seen as a new marketing technique, has come to the fore as an important topic especially during the covid-19 epidemic. In this research, it is aimed to determine the perceptions of the students of the media and communication program serving the field of marketing towards phygital marketing.