Fijital pazarlama kapsamında artırılmış gerçeklik kullanılan reklamlarda tüketici algıları: Yalova Üniversitesinde bir araştırma
Consumer perceptions in advertising using augmented reality in the scope of phygital marketing: A research at Yalova University
- Tez No: 589814
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU TALİH AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, İşletme, Advertising, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnsanlığın ortaya çıkışıyla doğan, büyüyen ve gelişen iletişim süreci her an var olan ve var olacak bir ihtiyaçtır. İhtiyaç olmasının temeli de bir şeyleri anlatmak, ifade etmek, talep etmek ya da yönlendirmek gibi başlangıç düzeyindeki anlamları barındırır. İletişim formları zaman içerisinde değişim göstermiş, çeşitlenmiş ve karmaşıklaşmıştır. İletişim ihtiyacının en büyük yansıması pazarlama ve reklamcılık sahasındadır. İhtiyaç ve gereksinimlerin karşılanması amacıyla yürütülen pazarlama ve reklam faaliyetleri de gelişen ve değişen teknolojik gelişmelerden etkilenerek farklı yöntemlere yönelmişlerdir. Özellikle günümüzde mobil cihazlar ve tablet, artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisinin büyümesi için bir avantaj sağladığı için bu cihazlar üzerinden tüketicilere ulaşmak daha kolay bir hale gelmiştir. Klasik pazarlama ile dijital pazarlamanın bir araya gelmesiyle oluşan fijital pazarlama özellikle dijital teknolojiden sıklıkla yararlanan tüketiciler için Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) teknolojisinden sıklıkla yararlanarak reklama ulaşma ve satın alma öncesi deneyimler için yepyeni bir pencere olmuştur. Tüm bu bilgiler ışığında gerçekleştirilen bu tezde, fijital pazarlama kapsamında artırılmış gerçeklik kullanımı, artırılmış gerçeklik kullanılan reklamların tüketici algıları üzerinde durularak Yalova Üniversitesi'nden seçilen örneklem üzerinde bir çalışma yapılmıştır. Tezin birinci bölümünde yeni bir kavram olarak fijital pazarlama üzerinde durulmuş, fijital pazarlamanın niteliği ve kapsamı ifade edilmiş ve fijital pazarlamanın konumu ve katkıları açıklanmıştır.Tezin ikinci bölümünde fijital pazarlama kapsamında artırılmış gerçeklikten bahsedilerek artırılmış gerçeklik üzerine kavram ve niteliklerden bahsedilerek artırılmış gerçeklik uygulamalarına yer verilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde pazarlama ekseninde reklamın tanımı yapılarak, reklamın temel işlevlerine değinilmiş ve reklamcılıkta kullanılan artırılmış gerçeklik uygulamaları ifade edilmiştir. Tezin dördüncü bölümünde tüketici davranışı ve reklamcılıkta tüketici algılarına değinilerek, tüketici davranışını etkileyen başlıca faktörler, artırılmış gerçeklik kullanılan reklamlara yönelik tüketici algıları sıralanmıştır. Tezin beşinci bölümünde, pazarlama kapsamında artırılmış gerçeklik kullanılan reklamlara yönelik tüketici algıları üzerinde Yalova ilinde bir uygulama gerçekleştirilerek hipotezler ortaya konmuş, veriler analiz edilmiş ve Artırılmış Gerçeklik kullanılan reklamların tüketicilerin reklam algıları üzerinde etkili olduğu ve Artırılmış Gerçeklik kullanılan reklamların gelecek pazarlama yöntemleri içerisinde daha da önem kazanacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The process of communication that is born with the emergence of humanity, growing and developing is a need that will and will always exist. The basis for the necessity is the initial level of meaning such as expressing, expressing, demanding or directing things. Contact forms have changed, diversified and complicated over time. The biggest reflection of the need for communication is in the field of marketing and advertising. Marketing and advertising activities carried out in order to meet the needs and requirements have also been influenced by developing and changing technological developments and have turned to different methods. Especially nowadays, mobile devices and tablets provide an advantage for the growth of augmented reality (AR) technology, making it easier to reach consumers through these devices. Augmented Reality technology has become a brand new window for advertising and pre-purchase experiences, especially for consumers who frequently use digital technology. In the light of all this information, a study was conducted on the sample selected from Yalova University by focusing on the use of augmented reality within the context of digital marketing, consumer perceptions of advertisements using augmented reality. In the first part of the thesis, as a new concept, digital marketing is emphasized, the quality and scope of the digital marketing is explained and the position and contributions of the digital marketing are explained. In the second part of the thesis, augmented reality applications are mentioned by mentioning the augmented reality within the scope of digital marketing. In the third part of the thesis, the definition of advertising on the marketing axis, the basic functions of advertising are mentioned and the augmented reality applications used in advertising are expressed. In the fourth part of the thesis, consumer behavior and consumer perceptions in advertising are mentioned, and the main factors affecting consumer behavior and consumer perceptions of ads using augmented reality are listed. In the fifth part of the thesis, hypotheses were put forward on the consumer perceptions of advertisements using augmented reality within the scope of marketing in Yalova province, the data were analyzed and the advertisements using Augmented Reality had an effect on the consumers' advertising perceptions and the advertisements using Augmented Reality would gain more importance in future marketing methods.