İşyeri rekreasyon aktivitelerinin işgören verimliliğine etkisi: Turizm sektörü örneği
The effect of workplace recreation activities on employee productivity: The case of tourism sector
  1. Tez No: 783847
  2. Yazar: SELİN KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU GÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Rekreasyon, sanayileşme ve teknolojinin ilerlemesi ile birlikte, bireylerin boş zamanlarında katıldıkları veya gerçekleştirdiği yararlı aktivitelerin yanı sıra işyeri bağlılığı, verimliliği ve motivasyonu özellikleriyle de ön plana çıkmaktadır. Bu yüzden bireylerin işlerinden aldıkları haz ve tatmin düzeyi önem arz etmektedir. Bu nedenle bu araştırmanın amacı, işyeri rekreasyon aktivitelerine dayalı işgörenlerin verimliliğinde rekreasyon odaklı işgören boyutlarına yönelik, değişkenler açısından farklılık olup olmadığını incelemektir. Çalışmada nicel araştırma araçlarından anket kullanılmıştır. Ölçme aracı olarak Mercanoğlu (2021) tarafından geliştirilen“Rekreasyon Odaklı Çalışan Verimliliği”ölçeği kullanılarak, rekreasyon odaklı işgören verimliliği ölçülmüştür. İşgören verimliliğini etkileyen örgütsel bağlılılık, grup dinamiği, iletişim, motivasyon, esenlik, stres atma, duygu, ödül, iş tatmini ve dinlenme ve yenilenme alt boyutları 6 demografik değişkene göre incelenmiştir. Bu 6 değişkenin rekreasyon odaklı işgören verimliliğinini nasıl etkilediği incelenmiştir. Araştırmaya Antalya/Belek bölgesinde yer alan turizm işletmelerinden 312 işgören katılmıştır. İki gruba göre karşılaştırma için bağımsız gruplar t testi, ikiden fazla gruba sahip değişkenler için tek yönlü varyans analiz yöntemi(ANOVA) kullanılmıştır. ANOVA sonucunda farkın hangi gruplar arasında olduğu ise LSD çoklu karşılaştırma yöntemi ile karşılaştırılmıştır. Analizler sonucunda rekreasyon odaklı işgören boyutlarından ortalama çalışma süresine göre az çalışma yılına sahip katılımcıların örgütsel bağlılıklarının fazla olduğu görülmüştür. Demografik faktörlerden yaş incelendiğinde yaş ilerledikçe bireylerin rekreasyon odaklı işgören verimliliği puanlarında artış görüşmüştür.
Özet (Çeviri)
With the advancement of industrialization and technology, recreation has come to the forefront with the characteristics of workplace engagement, productivity and motivation as well as useful activities that individuals participate in or perform in their free time. Therefore, the level of pleasure and satisfaction that individuals get from their jobs is important. Therefore, the purpose of this study is to examine whether there is a difference in the productivity of employees based on workplace recreation activities in terms of variables for recreation-oriented employee dimensions. In the study, a questionnaire was used among quantitative research tools. Recreation-oriented employee productivity was measured by using the“Recreation-Oriented Employee Productivity”scale developed by Mercanoğlu (2021) as a measurement tool. Organizational commitment, group dynamics, communication, motivation, well-being, stress relief, emotion, reward, job satisfaction and rest and renewal sub-dimensions that affect employee productivity were examined according to 6 demographic variables. How these 6 variables affect recreation-oriented employee productivity is examined. 312 employees from tourism enterprises in Antalya/Belek region participated in the study. Independent groups t test was used for comparison according to two groups and one-way analysis of variance (ANOVA) was used for variables with more than two groups. As a result of ANOVA, LSD multiple comparison method was used to compare between which groups the difference was between. As a result of the analyses, it was seen that the organizational commitment of the participants with less working years was higher according to the average working time among the recreation-oriented employee dimensions. When age was examined from demographic factors, it was seen that the scores of individuals' recreation-oriented employee productivity increased as age increased.