İşyeri rekreasyon aktivitelerinin işgörenlerin iş tatmini, psikolojik iyi oluş ve iş performansına etkisi: Sivil havacılık sektöründe bir araştırma
The impact of workplace satisfaction with recreational activities on employees' job satisfaction, psychological wellbeing, and job performance: A study in the civil aviation sector
  1. Tez No: 926903
  2. Yazar: LÜTFİYE UYGUNSOY YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Turizm, Civil Aviation, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmanın amacı, sivil havacılık sektöründe işyeri rekreasyon aktivitelerinin çalışanların iş tatmini, psikolojik iyi oluş ve iş performansı üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırma kapsamında, iş tatmininin hem psikolojik iyi oluşu hem de iş performansını pozitif ve anlamlı bir şekilde etkileyip etkilemediğinin belirlenmesi, ayrıca psikolojik iyi oluşun iş performansı üzerindeki etkisinin de ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Araştırmada iş tatmini ile iş performansı arasındaki ilişkide psikolojik iyi oluşun aracılık rolü ve bu aracılık etkisinde çalışanların iş yerindeki rekreatif aktivitelere katılım sıklığının düzenleyici bir etkiye sahip olup olmadığı da incelenmiştir. Araştırma verileri anket ile elde edilmiştir. Türkiye'de önde gelen bir sivil havacılık firmasındaki çalışanlardan çevrimiçi olarak veri toplanmıştır. Evrenin yaklaşık 3500 çalışanı olup rastgele (amaçlı) örneklem ile gönüllü katılımcılara anket uygulanarak 402 çalışandan toplanmıştır. Çalışmada öncelikle ölçeklerin geçerlilik ve güvenirlik analizleri yapılmıştır. Ardından katılımcıların değişkenlerdeki ifadelere olan algılarını ortaya çıkarmak için ortalama analizi gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların demografik özelliklerine göre değişkenlere olan algı farklarını belirlemek için t-test ve ANOVA analizleri yapılmıştır. SPSS veri tabanlı Process 4 modeliyle İş tatmini (İT) ile iş performansı (İP) arasındaki ilişkide psikolojik iyi oluşun (PİO) aracı rolünü değerlendirmiştir. Çalışmada SPSS veri tabanlı Hayes Model 59 modeliyle is tatminin psikolojik iyi oluş aracı değişkeni aracılığıyla ip performansı üzerindeki etkisinde rekreatif aktivitenin moderatör rolü test edilmiştir. İncelemede SPSS veri tabanlı Hayes Model 7'nin çalışmaya uygun olduğu saptanmıştır. Araştırma bulguları, iş tatmini ile hem psikolojik iyi oluş hem de iş performansı arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. İş tatmininin psikolojik iyi oluş ve iş performansı üzerinde anlamlı ve olumlu etkileri bulunurken, psikolojik iyi oluşun da çalışanların iş performansında önemli bir rol oynadığı görülmüştür. Sonuçlar, İT'nin İP üzerindeki dolaylı etkisinin anlamlı olduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte düşük düzeyde rekreatif aktivite seviyesine sahip çalışanların yüksek rekreatif aktivitesine sahip çalışanlara göre daha yüksek koşullu dolaylı etkiye sahip oldukları ve bu bağlamda düşük düzeyde RA katılımına sahip çalışanların yüksek olanlara göre İP düzeylerinin daha yüksek olduğu anlaşılmaktadır
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to investigate the effects of workplace recreation activities on employees' job satisfaction, psychological well-being, and job performance within the civil aviation sector. This research aims to determine whether job satisfaction positively and significantly influences both psychological well-being and job performance, as well as to assess the impact of psychological well-being on job performance. Furthermore, the study examines the mediating role of psychological well-being in the relationship between job satisfaction and job performance, and it evaluates whether the frequency of employees' participation in workplace recreational activities moderates this mediation. The research data was collected through a survey conducted online from employees of a prominent civil aviation company in Turkey. A random (purposeful) sample of approximately 3,500 employees was used, and surveys were administered to 402 participants. The study initially conducted validity and reliability analyses of the scales. T-tests and ANOVA analyses were conducted to assess the differences in perceptions of the variables based on the participants' demographic characteristics. Furthermore, the research examined the moderating effect of recreational activities on the relationship between job satisfaction and job performance through the mediating variable of psychological well-being, employing SPSS-based Hayes Model 59. The research findings indicated a positive and significant relationship between job satisfaction and both psychological well-being and job performance. Job satisfaction demonstrated significant and positive effects on psychological well-being and job performance, while psychological well-being also played a critical role in enhancing employees' job performance. Furthermore, it was observed that employees with lower levels of recreational activity participation exhibited a higher conditional indirect effect compared to those with higher levels of recreational activity participation. In this context, employees with lower levels of recreational activity participation were found to have higher job performance levels than their counterparts with higher levels of recreational activity participation.