4+4+4 eğitim sistemi kapsamında 5. sınıf öğrencilerinin yaşadığı sorunlara ilişkin öğrenci ve öğretmen görüşleri: Bir durum çalışması
Student and teacherviews about the content of 4+4+4 education system on the problems experienced by 5 th grade students: A case study
  1. Tez No: 783869
  2. Yazar: BEKİR AYDIN ULUER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmamız kapsamında 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılı itibari ile uygulanmaya başlayan 4+4+4 Eğitim sistemi ele alınmıştır. Yeni sistemle beraber Türk eğitim sisteminde gerçekleştirilen değişiklikler ele alınarak bu değişikliklerin detaylı şekilde incelemesi yapılmıştır. Diğer yandan yeni sistemle ilişkili olarak eğitimin 2.kademesi olan ortaöğretim 5.sınıf öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen değişimler de ele alınmıştır. Bu bağlamda 5.sınıf öğrenci ve öğretmenlerin, yeni sistemde karşılaştıkları zorluklar belirlenmiştir. Çalışma beş bölüm olarak ele alınmıştır. İlk bölümde çalışmanın amacı, önemi, varsayımları belirtilmiştir. İkinci bölümde ise çalışmanın temelini oluşturan 4+4+4 eğitim sistemi, olumlu olumsuz yönleri, sistem hakkındaki görüşler, sistem kapsamında meydana getirilen değişiklikler ve sisteme dair detaylı açıklamalar belirtilmiştir. Çalışma grubunu Antalya ilinde öğrenim gören ve çalışan, görüşme sorularını gönüllü olarak cevaplandırmak isteyen öğrenciler ve öğretmenler oluşmaktadır. Bu nedenle Mehmet Kemal Dedeman İlkokulunda öğrenim gören 10 öğrenci ve 10 öğretmen çalışmaya katılmışlardır. Çalışma kapsamındaki öğretmen ve öğrencilere önceden hazırlanmış sorular iletilmiş ve yanıtlar alınmıştır. Alınan yanıtlar doğrultusunda analizler yapılmıştır. Yapılan analizler neticesinde branş öğretmenleri 5. sınıf derslerine sınıf öğretmenlerinin girmesinin gerektiğini, hizmet içi eğitimin verilmesi gerektiğini savunmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the scope of our study, the 4+4+4 education system, which started to be implemented as of the 2012-2013 academic year, has been discussed. With the new system, the changes made in the Turkish education system were discussed and these changes were examined in detail. On the other hand, the changes made for the 5th grade students of secondary education, which is the second level of education, are also discussed in relation to the new system. In this context, the difficulties faced by 5th grade students and teachers in the new system were determined. The study is divided into five parts. In the first part, the aim, importance and assumptions of the study are stated. In the second part, the 4+4+4 education system, which is the basis of the study, its positive and negative aspects, opinions about the system, changes made within the scope of the system and detailed explanations about the system are stated. The study group consists of students and teachers who study and work in Antalya and want to answer the interview questions voluntarily. For this reason, 10 students and 10 teachers studying at Mehmet Kemal Dedeman Primary School participated in the study. Pre-prepared questions were sent to the teachers and students within the scope of the study and answers were received. Analyzes were made in line with the responses received. As a result of the analyzes made, branch teachers argued that classroom teachers should attend the 5th grade lessons and that in-service training should be given.