5. sınıf fen bilimleri dersi 'Biyoçeşitlilik' konusunda 5E öğretim modelinin öğrenci akademik başarısına etkisi
The effect of 5E teaching model on student academic achievement in 'Biodiversity' of 5th grade science lesson
- Tez No: 783905
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL GÖKHAN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada 5. sınıf öğrencilerine“biyoçeşitlilik”konusunda 5E öğretim modelinin öğrenci akademik başarısına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Antalya ili Kumluca ilçesi Mimar Sinan Ortaokulu 5. sınıflardan iki şube oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan bu iki şubeden rastgele yöntemle deney ve kontrol grupları oluşturulmuştur. Çalışmaya deney grubundan n=20, kontrol grubundan n=20 olmak üzere toplamda 40 öğrenci katılmıştır. Kontrol grubunda dersler Millî Eğitim Bakanlığı'nın kitabına bağlı kalarak yürütülürken deney grubunda 5E öğretim modeline uygun hazırlanmış ders planıyla 6 ders saati yürütülmüştür. Model olarak ön-test son-test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanıldığı bu araştırmada veri toplama aracı olarak ise öğrencilerin biyoçeşitlilik konusundaki akademik başarılarını ölçmek amacıyla iki aşamalı“Biyolojik Çeşitlilik Kavram Testi”, fen dersine ve çevreye yönelik tutumlarını ortaya koymak amacıyla fen ve çevre tutum ölçekleri kullanılmıştır. Araştırmada ulaşılan veriler SPSS 26.0 programı kullanılarak analiz edilmiş ve verilerin normallik varsayımları, uygulanan analiz yönteminin belirlenmesinde etkili olacağı için öncelikle normallik testi kullanılarak test edilmiş; verilerin normal dağılıma sahip olduğu görülmüştür. Grupların kendi içinde içi bağımlı ön-test ve son-test karşılaştırmalı analizinin yapılması için bağımlı örneklem t testi, gruplar arası bağımsız ön-test son-test karşılaştırmalı analizinin yapılması için bağımsız örneklem t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effect of the 5E teaching model on“biodiversity”on the academic achievement of the 5th grade students. The sample of the research consists of two branches from the 5th grade of Mimar Sinan Secondary School in Antalya province Kumluca district. Experimental and control groups were formed randomly from these two branches participating in the study. A total of 40 students, n=20 from the experimental group and n=20 from the control group, participated in the study. While the lessons in the control group were carried out in accordance with the book of the Ministry of National Education, in the experimental group, 6 lesson hours were carried out with the lesson plan prepared in accordance with the 5E teaching model. In this study, in which a pre-test post-test control group quasi-experimental design was used as a model, the two-stage“Biological Diversity Concept Test”was used as a data collection tool to measure the academic achievement of students in biodiversity, and to reveal their attitudes towards science lesson and environment. scales have been used. The data obtained in the research were analyzed using the SPSS 26.0 program, and the normality assumptions of the data were first tested using the Test of Normality, as it would be effective in determining the analysis method applied; The data were found to have a normal distribution. Paired Sample T Test was used to make dependent pre-test and post-test comparative analysis within the groups, and Independent Samples T Test was used for independent pre-test post-test comparative analysis between groups.