AISI 316 paslanmaz çeliğin, TIG kaynağı ile birleştirilmesinde optimum kaynak parametrelerinin belirlenmesi
Determining the optimum welding parameters for joining AISI 316 stainless steel with TIG welding
- Tez No: 783936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. POLAT TOPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, kaynak akımı değeri, akım türü ve kaynak hızı gibi kaynak parametrelerin kaynak nüfuziyetine, mekanik özelliklere ve mikro yapıya olan etkileri araştırılmıştır. Çalışma üç aşamada gerçekleştirilmiştir. AISI 316 östenitik paslanmaz çelik malzemelerin üzerine TIG (Tungsten Inert Gaz) kaynak cihazı ile düz dikişler çekilmiş, kaynak parametrelerin kaynaklı malzemenin nüfuziyetine, sertlik dağılımına ve mikro yapısına etkileri araştırılmıştır. SEM çalışmalarında mekanik deneylerde oluşan kırılma yüzey morfolojileri incelenmiştir. Deneysel çalışmalarda hem kaynak parametrelerinin hem de paslanmaz çelik malzemelerin kimyasal kompozisyonlarının nüfuziyet değerlerini etkilemekle birlikte, kaynak parametreleri sertlik değerlerini, kaynak metalinin mikroyapısını da etkilemektedir. TIG kaynak yöntemi ile birleştirilen ostenitik paslanmaz çeliklerde kaynak parametrelerinin mikroyapıya, sertlik dağılımına, çekme dayanımına, çentik darbe tokluğuna ve yorulma davranışlarına etki ettiği görülmüştür. TIG kaynak yöntemi ile birleştirilen farklı türlerdeki ostenitik paslanmaz çelikler farklı mekanik davranışlar gösterdiklerinden, kaynak parametrelerinin seçiminde paslanmaz çeliklerin kompozisyonları dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of welding parameters such as welding current value, current type and welding speed on weld penetration, mechanical properties and microstructure were investigated. The study was carried out in three stages. Straight seams were drawn on AISI 316 austenitic stainless steel materials with a TIG (Tungsten Inert Gas) welding device, and the effects of welding parameters on the penetration, hardness distribution and microstructure of the welded material were investigated. Fracture surface morphologies formed in mechanical experiments were investigated in SEM studies. In experimental studies, both the welding parameters and the chemical composition of stainless steel materials affect the penetration values, but also the welding parameters affect the hardness values and the microstructure of the weld metal. It has been observed that welding parameters affect microstructure, hardness distribution, tensile strength, notch impact toughness and fatigue behavior of austenitic stainless steels joined by TIG welding method. Since different types of austenitic stainless steels joined by TIG welding method exhibit different mechanical behavior, the composition of stainless steels should be considered in the selection of welding parameters.