Ekolojik malzemelerle tasarlanmış mobilyaların tasarım, ekolojik ve ekonomik açıdan irdelenmesi
Design, ecological and economic examination of furniture designed with ecological materialsabstract
  1. Tez No: 783937
  2. Yazar: FATIMAH ADIL MOHAMMED AL-SAMARAIE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİYE RAHŞAN KARABETÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dünya, artan nüfus ve gelişen teknolojilere bağlı olarak gittikçe daha çok kirlenmekte ve kaynaklar bakımından tükenmektedir. Buna bağlı olarak dünyanın sürdürülebilirliği ve gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde bırakılabilmesi için insan neslinin ürettiklerine ve tükettiklerine dikkat etmesi gerekmektedir. Bu üretimlerin en önemlilerinden birisi olan mobilya, mekanın en gerekli tamamlayıcılarından birisi sayılmaktadır. Bu sebeple, mobilyanın sağlıklı bir şekilde üretilmesi, kullanılması ve yeniden değerlendirilmesi söz konusu sürdürülebilir bir gelecek için önemlidir. Mobilya sektöründe sürdürülebilirlik yaklaşımı yeni olmasına rağmen ekolojik dengenin korunması için faaliyet gösteren çeşitli kuruluşlarca ve uluslararası yapılan anlaşmalarla desteklenmektedir. Bu destekler doğrultusunda, yapılacak olan ekolojik mobilyaların üretiminin ve tüketiminin yaygınlaşması, sürdürülebilir bir ekolojik denge için gereklidir. Bu tez çalışmasında, mobilyalarda ekolojik malzemeleri anlamak için iki aşamadan oluşan bir araştırma yapılmıştır. İlk aşamada karşılaştırma yöntemiyle mobilya tasarımında ve iç mekânda kullanılan malzemelerle geleneksel malzemeler arasındaki farklar araştırılmıştır. Ekolojik mobilya tasarım ilkeleri ve 5R kuralı: Reduce (Azalt), Reuse (Tekrar kullan), Recycle (Geri dönüştür) , Replace: (Değiştir) , Recover (Geri kazanım), örnekler ilkesi, ekolojik malzeme ilkeleri ile iç mekân kullanıcı ilişkisini sağlamak için önemli olan araçlar ele alınmıştır. Bunun yanında ekolojik malzemelerle tasarlanmış mobilyaların önemi ekonomik ve ekolojik açıdan ele alınmıştır. İkinci aşamada ise ekolojik malzemelerle tasarlanmış mobilyaların konut ve ofis özelinde iç mekâna olan etkileri, örneklerle uygulanma yöntemi, kullanım amacı ve kullanım alanı analiz tabloları oluşturulmuştur. Bu analizin amacı, konut ve ofis mobilyalarında kullanılan çevre dostu malzemelerin ekonomik ve ekolojik açıdan incelenmesi ve iç mekan tasarımına olan etkilerini incelemektir. Yapılan araştırmalar sonucunda, ekolojik malzemelerle tasarlanan mobilyaların sürdürülebilirliğe, mobilya geri dönüşüm sistemini iyileştirerek ekonomik kalkınmayı sağlamaya katkı sağladığı tespit edilmiştir. Ayrıca doğal kaynakların israf edilmesi sorununu çözmeye ve çevrenin korunmasına katkı sağladığı da ortaya konmuştur. Geri dönüşüm malzemelerinin kullanılması, ekolojik malzemelerin tercih edilmesi, kolay paketleme, nakliye için ürüne esneklik ve demontaj uygulanmasının sürdürülebilir mobilya tasarımı için gerekli olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The world is getting increasingly polluted and depleted regarding resources, depending on the increasing population and developing technologies. Accordingly, the human generation should pay attention to what they produce and consume to ensure sustainability and leave it to future generations healthily. Furniture, one of the most important of these productions, is considered one of the most necessary complements of the space. For this reason, a sustainable future needs to produce, use and reuse furniture healthily. Although the sustainability approach in the furniture sector is new, it is supported by various organizations and international agreements to protect ecological balance. In line with these supports, widespread production and consumption of ecological furniture are necessary for a sustainable ecological balance. In this thesis, two-stage research was conducted to understand ecological materials in furniture. In the first stage, the differences between the materials used in furniture design and interior space and traditional materials were investigated by comparison. Ecological furniture design principles and the 5R rule: Reduce, Reuse (Reuse), Recycle (Recycle), Replace: Recover, examples principle, ecological material principles and interior space user relationship necessary tools are discussed. In addition, the importance of furniture designed with ecological materials has been addressed from an economic and environmental point of view. In the second stage, analysis tables were made to analyze the effects of the furniture designed with ecological materials in the interior space of the house and office, the application method with examples, the purpose of use and the usage area. This analysis aims to examine the eco-friendly materials used in residential and office furniture from an economic and ecological point of view and to examine the effects of molasses on interior design. As a result of the research, it has been determined that furniture designed with ecological materials contributes to sustainability and economic development by improving the furniture recycling system. It has also been demonstrated that it contributes to solving the problem of wasting natural resources and protecting the environment. It was emphasized that the use of recycling materials, preference for ecological materials, easy packaging, flexibility for transportation and application of disassembly are necessary for sustainable furniture design.